Berlin, I Love You jeb filmas par Berlīni

Vakar biju kino. Filmu festivāla “Baltijas pērle” ietvaros uz filmu “Berlin, I Love You”.  Pirmkārt, nobrīnījos, kāpēc šī filma ir iekļauta “Baltijas pērles” filmu programmā, otrkārt – biju dzirdējusi daudz negatīvu atsauksmju par šo filmu, tāpēc gāju krietni skeptiska uz filmu. Skeptiska arī paliku. Filma ir pilna ar klasiskām Berlīnes klišejām un stereotipiem par Berlīni, tā sastāv no vairākiem atsevišķiem stāstiem, no kuriem, ja gribētu, varētu varbūt izvērst labas atsevišķas īsfilmas, bet kopā vienā filmā tie neturējās absolūti nekā. Internetā filmu nievājoši dēvē par “ļoti dārgu Berlīnes reklāmas rullīti tūristiem” un man tam ir jāpiekrīt – vienīgais, ko filma ar mani “izdarīja” – radīja smeldzīgas ilgas pēc Berlīnes dzīves.  Iespējams, ka tas arī ir vienīgais filmas mērķis – iekārdināt ar Berlīni, un tad jau jāsaka, ka tas ir sasniegts.

Vairāk par šo filmu man nav ko teikt, vai es to iesaku noskatīties? Noskaties, ja vēlies klišejisku kino, kurš ir labi uzfilmēts, bet ar diezgan draņķīgiem stāstiem.

Šī filma man lika aizdomāties par tām filmām, kurās darbība noris Berlīnē un kuras liekas “īstākas” Berlīnes filmas, jo nu.. ir veidotas ar vietējo režisoru acīm, kas Berlīni zina līdz kaulam.

Pirms kāda laika jau esmu rakstījusi par vācu kino, uzskaitot dažas filmas, kuras man sirdij tuvas. Tur ir arī vairākās filmas, kuru darbība noris Berlīnē, tāpēc te sanāks tāda mazliet kā atkārtošanās.

Victoria (2015)

Mana mīļākā Berlīnes filma. Pirmkārt, tāpēc, ka uzfilmēta vienā kadrā. Otrkārt, tāpēc, ka pats stāsts ir brīnišķīgs – par to, kā vienas nakts laikā var mainīties dzīve. Filmas darbība noris “Kreuzberg” un “Mitte” rajonu ielās.

Berlin Calling (2008)

Kulta filma par Berlīni un tehno, bez šīs filmas jau nu nekur. Tehno dīdžejs nonāk trakonamā un saraksta albumu (kurš, starp citu, ir lielisks). Filmas redzams Berlīnes “Alexanderplatz”, vairāki leģendāri klubi un “Friedrichshein” rajons.

Herr Lehmann (2003)

Pēc grāmatas motīviem uzņemta filma par mīlestību un dzīvi “Kreuzberg” rajonā laikā, kad Berlīnes mūris krīt un visa pasaule mainās.

Run Lola Run (1998)

Vēl viena kulta filma no Berlīnes – Lola tikai skrien un skrien, un skrien un viņai jāpaspēj (gluži kā Reiniks, ne? Tikai daudz labāk). Šādi skrienot Lola skrien cauri “Charlottenburg” rajonam, “Friedrichstrasse”, “Oberbaumbrücke”, “Unter den Linden” un vēl. Būtībā – meičuks izskrien teju no viena Berlīnes centra zonas gala līdz otram, gandrīz kā maratonu.

Oh, Boy (2012)

Klasiska Berlīnes mūžīgā studenta-dīkdieņa viena diena Berlīnē. Un smuki uzfilmēta. Berlīne, kuru var redzēt šajā filmā – “Prenzlauer Berg” rajona “Schoenhauser Alle” apkārtne.

Summer in Berlin (2007)

Vasara Berlīnē ir īpaša un skaista. Un arī sāpīga. Filmas darbība norisinās “Prenzlauer Berg” rajonā “Helmholtz Platz” apkārtnē. Šīs filmas darbības vieta man ir īpaši tuva sirdij, jo studiju laikā dzīvoju tieši ap stūri “Helmholtz Platz”.

Children from Bahnhof Zoo (1981)

Vēl viena kulta grāmata un filma par jauniešu dzīvi Berlīnē un narkotikām. Kas gan ir mainījies mūsdienās? Zoostacija ir joprojām turpat, jauniešu vietā tur “tusē” bezpajumtnieki, narkotikas nekur nav pazudušas, bet viņiem garām steidz neskaitāms daudzums tūristu un turīgo berlīniešu, kas skrien uz saviem debesskrāpju birojiem. Darbības vieta – “Bahnhof Zoo”.

Goodbye, Lenin! (2003)

Arī šī ir viena lieliska, lieliska, lieliska un pelnītu pasaules slavu ieguvusi filma (un skaņu celiņš) par Berlīni un tās mūžīgo tēmu – mūri. Absolūti smeldzīgi humoristiska. Filmā var redzēt “Alexanderplatz”, “Unter den Linden”, “Karl Marx Alle” un vēl citas “centrālas” Berlīnes vietas.

Šeit izvēlējos filmas (labi, ar dažiem izņēmumiem), kuras ir filmētas “šodienas Berlīnē” vai vismaz tā, ka tajās var skaidri atpazīt šodienas Berlīni. Šīs nebūt nav visas, varētu teikt, ka šī ir mana subjektīvā izvēle.Vienojošais šīm filmām vēl varētu būt aspekts, ka tās ne tikai parāda Berlīnes ielas, bet savā veidā arī daļu no patiesās Berlīnes dzīves, cilvēkiem un attiecībām. Bez klišejām.

Vēl ir kaudze lielisku, jo lielisku filmu par Berlīni (piemēram, grēks nepieminēt, – Wim Wenders  filmu “Himmel über Berlin), gan tādu, kas rāda Berlīnes skaudro vēsturi, gan tādu, kas rāda Berlīnes tagadni. Zinātkārajiem – saraksts ar filmām, kurām ir sasaiste ar Berlīni. 

Šo sarakstu es vēlētos pabeigt ar viena motīva seriāla divām versijām – par turkiem, bandītiem, narkotikām un mafiju Berlīnē. Viens ir Netflix paspārnē veidotais “Dogs of Berlin”, bet otrs – “4 Blocks“, kas nav tik holivudisks un spēj radīt pat ļoti autentisku Berlīnes dzīves sajūtu. Ļoti daudzi berlīnieši ir stāvā sajūsmā par šo seriālu. Iesaku, abus. Kaut vai – lai var salīdzināt, kurš ir tāds “holivudiskāks”, kurš “vāciskāks”.  Abos seriālos labi var iepazīt “Kreuzberg” un “Neukoelln” rajonus.

Patīkamu skatīšanos! Un Berlīne ir un paliek Berlīne – “nabadzīga, bet seksīga” (kāda Berlīnes politiķa citāts intervijā, kurš jau ir folklorizējies un kļuvis par teju Berlīnes saukli).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s