Lisabonas pārsteigumi manā gaumē.

Īsumā par Lisabonu – Remarka “Lisabonas naktis” un vecie, kičīgie tramvaji, kādi ir arī Sanfrancisko. Īsumā par Portugāli – nujā, valsts Eiropas pašā galā, pie okeāna. Fun fact of the day – vienīgā valsts Eiropā, kurā ir dekriminalizētas visas narkotikas. Tieši tik niecīgs lietu daudzums bija tas, ar ko man saistījās Portugāle. Tā kā zināju, ka Lisabonā laiku pavadīšu teju profesionāla vietējā pavadībā, tad īpaši arī necentos padziļināt savas zināšanas par Lisabonu, lai būtu vairāk vietas pārsteigumiem.

Pirmais pārsteigums – izrādās, ka Lisabonā ir ļoti aktīva ielu māksla. Graffiti, tagi, zīmējumi un vienkārši ķēpājumi ir teju uz katra stūra. Diezgan daudzi no šiem darbiem ir tādi, uz kuriem gribas skatīties puspavērtu muti ilgāk nekā pieklātos.

Piemēram, džeks vārdā Alexandre Farto aka Vhils, kurš savus graffitī veido divās tehnikās – pūšot ar krāsu baloniņiem un izgravējot sienā. Diezgan radoša kombinācija.

 

Otrais pārsteigums – Lisabonā ir diezgan savdabīgā veidā aktīva underground kultūra. Piemēram – “Nelegālie ķīnieši”. Šie tiešām ir spoti, kurus atrast neskaitāmajās Lisabonas šaurajās ielās var tiešām tikai lokālie iedzīvotāji. “Nelegālie ķīnieši” ir dzīvokļos iekārtotas ēstuves, kurās superlēti un superlielās porcijās var iegūt ne vairāk un ne mazāk kā tiešām autentisku ķīniešu ēdienu.

“RDA 69” – absolūts DIY projekts, kurš savu darbību uzsāka krīzes gados kā zupas virtuve maznodrošinātajiem, līdz izdomāja svētdienās uzcept mazas picas, kas tagad – pēc pāris gadiem – cilvēkiem liek katru svētdienu nepagurstoši stāvēt kā minimums pusotru stundu rindā, lai tiktu pie malkas krāsnī, uz atklātas liesmas ceptām debešķīgām picām. Labā ziņa – alum ir cita rinda, un pudele alus maksā ne vairāk un ne mazāk kā 1 EUR. Pēc tam lielākā daļa cilvēku picas notiesā sēžot turpat uz ielas. Turpat arī notiek kopīga muzicēšana, mākslas radīšana un vispār – superīga atmosfēra, kurā pavadīt svētdienu. Starp citu – trauki ir jānomazgā pašam!

Trešais pārsteigums – ja tev liekas, ka šeit jau nu čista nav jāiet, tad tieši šeit arī ir jāiet. Tā var noraksturot visas labākās (un apslēptākās) vietas Lisabonā, kur doties atpūsties. Un guess what – bez zinoša vietējā, tās būs grūti atrast tik un tā.

“Primeiro Andar” jeb Pirmais stāvs (kas būtībā ir pirmais un otrais stāvs vienā piegājienā, jo ieeja sākas kalnā, bet telpas atrodas kalna lejā līdz ar to – ēkas otrajā stāvā) ir bārs un kafene, kas ir mana personīgā paradīze. Pirmkārt, jo, lai tajā nokļūtu, ir jādodas cauri vecas sporta zāles basketbola laukumam (kurā bāra apmeklētāji mēdz sēdēt uz zemes, runāties un bieži vien arī uzspēlēt pašu basīti). Otrkārt – interjers ir tāds, kas man raisa patīkamas asociācijas ar Berlīnes iecienītākajiem bāriem. Treškārt, TREŠKĀRT – tur visu laiku skan oldschool hiphops. Vai ir iespējams šīs trīs lietas apvienot vēl labākā kombinācijā? Stipri šaubos.

Vai arī bārs “Park”, uz kuru jādodas cauri auto stāvvietai, nonākot uz tās jumta, no kura paveras diezgan romantisks skats pār Lisabonu. Tagad esot kļuvis par diezgan fancy vietiņu, bet agrāk bijis tāds gana hipsterīgs tusiņš.

 

Ceturtais pārsteigums – kreatīva pieeja pilsētas attīstībā.

“Pinkstrīta” jeb “Pink Street”. Īsumā – atbrauca čalis, nokrāsoja visu ielu rozā un aizbrauca. Izvēršot stāstu garāku – šī iela atradās rajonā, kurš ir allažiņ bijis slavens ar zagļiem, izsitējiem, bordeļiem, dzertuvēm un prostitūtām. Kaut kā to visu slikto slavu vajadzēja aizmēzt prom, un radās ideja par rozā ielu. Tagad runā, ka šis esot viens no labākajiem rajoniem, kurā Lisabonā ballēties.

 

Visi pārējie pārsteigumi vienuviet – es zināju, ka Lisabona varētu būt kalnaina, bet, nu kamooon, atrast kādu taisnu ielu tur ir diezgan pagrūti. Labā ziņa – tie kalniņi ir tādi jocīgi, ka īsti reizēm nevar just, ka esi uzkāpis kādā, kā jau jākāpj lejā. Sliktā ziņa – ir arī tādi kalni, kuros jākāpj teju 90 grādu leņķī. Un ir tādi kalni, kur ielas garumā ved uz augšu tramvajs – lifts. Lisabonā ir ļoti skaistas ielas – visu laiku ir sajūta, ka staigā pa kādas pils iekštelpām, jo ielas ir noklātas ar maziem baltiem akmeņiem, uz kuriem izveidoti melni raksti. Sliktā ziņa – lietus laikā tie ellīgi slīd, un pavisam vienkārši var nolikt uz acīm. Vēl tāds pārsteigums, ka teju viss ir ļoti lēts (jā, un es nerunāju tikai par vīnu), piemēram – brokastu omleti ar šķiņķi, salātiem un vēl frī kartupeļiem, turklāt klāt glāzi svaigi spiestas apelsīnu sulas var dabūt par 3,50 EUR. Lisabonā ir papagaiļi, kuri dzīvo uz ielām. (Jā, labi, labi, būrīšos. Bet tik un tā – uz ielām!) Vecs tirgus, kurš ir pārvērsts par ēdammīļu vietu – vienotā stilā ieturēts interjers un dizains it visā, apvienojot labākos Lisabonas restorānus, fāstfūda iestādes un kafejnīcas zem viena jumta.

 

Labā ziņa – Lisabona šobrīd ir tāda kā apslēptā pērle no tūristu varzām un bagātiem biznesmeņiem, kuriem ir tendence visu sačakarēt. Sliktā ziņa – vairs ne uz ilgu laiku. Piemēram, neilgi pēc tam, kad atgriezos no Lisabonas, saņēmu ziņu, ka manu paradīzes hiphopa bāra ēku esot nopircis kāds naudīgs kungs un taisīšot tur viesnīcu. Tāpēc, ja plāno apmeklēt Lisabonu, šis varētu būt pēdējā brīža pēdējais brīdis, lai izbaudītu to autentisko garšu, kas Lisabonu padara par .. Lisabonu. Turklāt – Lisabona ir saulainākā pilsēta Eiropā, blakus ir okeāns, sērferi un filmu cienīgas ainiņas. Vispār liekas, ka šo pilsētu ir pagrūti uztvert nopietni, tādā ziņā, ka grūti iedomāties cilvēkus tur nīkstam ofisos un sūri grūti pelnām dienišķo maizi. Liekas, ka visi vienkārši ir ielās, dzer vīnu un bauda dzīvi.

 

Ak, jā, īsumā par portguāļiem – ļoti īsi.

(Nē, bet nopietni, meitenes, kuras ir garākas par 1,60m, droši var atstāt savus augstpapēžu apavus mājās.)

 

 

 

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s