Favilli Elēna, Kavallo Frančeska – Vakara pasaciņas dumpīgām meitenēm // Grāmatas

Man liekas, ka nav sarežģītāka literatūras žanra kā bērnu literatūra, kurā rakstniekam izpausties. Jo bērni ir ļoti prasīgi lasītāji un viņiem neko tāpat vien iestāstīt nebūs iespējams. Turklāt, bērniem bieži ir svarīgs teksts ne tikai teksts, bet arī grāmatas vizuālais noformējums.

Es ik pa laikam pievēršu uzmanību bērnu grāmatām, tīri tāpēc, lai paskatītos, kas jauns ir šajā bagātīgajā un pārsteigumu pilnajā literatūras lauciņā un jāsaka, ka vilšanos neesmu piedzīvojusi jau sen, vien mazu skaudību, ka manā bērnībā nebija tik daudz tik brīnišķīgu grāmatu, kuras domātas bērniem.

Pirmo reizi Favilli Elēnas un Kavallo Frančeskas grāmatas Vakara pasaciņas dumpīgām meitenēm pamanīju instamammu ierakstos un atsauksmēs. Galvenokārt mani piesaistīja kādas mammas rakstītais par to, ka šīs grāmatas ir daļēji aizliegtas Turcijā (tas nozīmē, ka Turcijā Vakara pasaciņas dumpīgām meitenēm var iegādāties tikai pieaugušie un tikai dažās tirdzniecības vietās). Kā zināms – ja kaut ko tādu (grāmatu, filmu, mūziku, teātra izrādi utt.) aizliedz, tad visticamāk – tas ir kaut kas labs.

Vispirms grāmatas pirmo daļu nopirku kā dāvanu krustmeitai un viņas mammai (par to mazliet vēlāk), bet vēlāk sapratu, ka vēlos šīs abas grāmatas arī savā grāmatu plauktā. Tieši tik ļoti tās mani uzrunāja, ar visu to, ka domātas it kā bērniem.

Vakara pasaciņas dumpīgām meitenēm ir divas grāmatas, kurās katrā apkopoti simts stāsti par dažādām pasaules sievietēm, kuras ir bijušas gana drosmīgas, lai, vairāk vai mazāk, pamainītu pasauli un atstātu savu vārdu vēstures lappusēm. Tie ir lappusi gari stāsti jeb pasakas, kurus pavada dažādās pasaules valstīs dzīvojošu mākslinieču ilustrācijas.

Man uzreiz gribētos izlabot grāmatas nosaukumu uz Vakara pasaciņas par dumpīgām meitenēm, jo šī grāmata pavisam noteikti nav domāta tikai meitenēm, ar visu to, ka galvenās varones pasākās ir sievietes. Šī grāmata ir domāta ikvienam bērnam, lai viņu iedevesmotu nebaidīties sapņot un sasniegt savus sapņus un mērķus. Pat vairāk – šī grāmata var būt domāta arī pieaugušajiem, jo tieši tik iedvesmojoša un iepriecinoša tā ir. Tieši tāpēc es to arī dāvināju krustmeitai un viņas mammai, ar domu, lai abas manas mīļās dāmas lasītu šo grāmatu kopā un iedvesmotos lieliem darbiem dzīvē. Jo nekad nav par vēlu kļūt par dumpīgo meiteni, lai mainītu pasauli. Vienalga, vai mainītu tā, ka par to runā visā pasaulē, vai mainītu tā, ka mainās pats svarīgākais – pašas dzīve.

Lasot stāstus, es priecājos, ka šajās grāmatās nav izvēlētas tikai izcilas sievietes vai tādas, kuras teju zina ikviens, bet ir arī mazāk zināmas sievietes un meitenes. Tajā skaitā arī meitenes, kurām ir invaliditāte, dauna sindroms vai kādi citi traucējumi, bet tas nav liedzis viņām sasniegt nospraustos mērķus. Mani jo īpaši aizkustināja stāsts par rakstnieci Virdžīniju Vulfu, kurā rakstīts par viņas dzīvi ar depresiju un to, ka “mūsdienās depresiju var ārstēt”. Stāsti par šādām sievietēm, kuras nav ideālās vai perfektās fiziski vai psiholoģiski, ir ne tikai iedvesmojoši, bet arī sociāli atbildīgi un iekļaujoši stāsti, kas jaunajai paaudzei var palīdzēt iepazīt ne tikai ideālo un perfekto pasauli.

IMG_6822

Pirmajai grāmatai man pietrūka skaidrojošās vārdnīcas tās beigās, īpaši iedomājoties par to, ka primāri šī grāmata ir domāta bērniem, tomēr jau otrajā grāmatā skaidrojošā vārdnīca ir pievienota un droši vien, ka aiztaupīs vecākiem, kas lasīs grāmatu bērniem priekšā, laiku meklējot skaidrojumus internetā.

Šīs grāmatas tiešām ir dievesmojošas, kā arī izglītojošas – lielākoties šie stāsti neaptver visu sievietes dzīvesstāstu, bet gan kādu fragmentu. Tomēr tas ir gana, lai varētu arī raisīt interesi papētīt šo sieviešu dzīvesstāstus padziļinātāk. Varbūt, ka dažiem stāstiem mazliet pieklibo literārā valoda (vai tulkojums, nevaru objektīvi spriest) un arī konsekvence sieviešu dzimšanas – miršanas datu atspoguļošanā, tomēr to atsver brīnišķīgās ilustrācijas ar kurām pasakas ir papildinātas, kopumā padarot grāmatas par ļoti patīkamu, izziņas pilnu lasāmvielu.

P.S. Ideja dāvanai – dāvinot šo grāmatu kādai mazai jaunkundzei (vai jaunskungam) vai pieaugušai dāmai (vai kungam), var uzrakstīt klāt savu stāstu par šo apdāvināmo. Tas padarīs grāmatu vēl personiskāku un mīļāku.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s