Keitija Skota un Ketija Vilisa – Botanicum // Grāmata

Man patīk skaistas grāmatas. Skaistas – kā literāri, tā vizuāli. Nav lielāka baudījuma lasīt grāmatu, kurā ir tik skaista literārā valoda, ka pilnībā ieslīgsti tajā un pazaudē saikni ar reāli pasauli.

Tāpat ir arī ar grāmatu ilustrācijām – tās mēdz būt tik skaistas, ka grūti grāmatu nolikt malā. Liekākoties skaisti ilustrētās grāmatas ir bērniem domātās un man ir ārkārtīgs prieks, ka mūsdienās ir pieejamas tik daudz skaisti ilustrētas bērnu grāmatas. Tomēr vēl lielāks prieks man ir, ja šīs bērnu grāmatas ir ne tikai vizuāli skaistas, bet arī noderīgas un izglītojošas.

Tādā ziņā Keitijas Skotas un Ketijas Vilisas grāmata Botanicum, pilda šīs abas funkcijas – ir ļoti, ļoti vizuāli skaista, izglītojoša un noderīga. Ja pēdējā laikā ir sanācis paviesoties Jāņa Rozes grāmatnīcās, tad ir grūti šīs lielformāta grāmatas nepamanīt. Kopumā tās jau ir trīs – Animalium, Anatomicum un tagad tām ir pievienojusies arī BotanicumUn es gribētu teikt, ka tās nav tikai bērniem domātas grāmatas. Nebūt ne.

IMG_4356

Uz grāmatu vākiem ir uzraksts Laipni lūgti muzejā, pēdējo vāku rotā piebilde, ka šis muzejs vienmēr ir atvērts, un grāmatu vāki ir nosēti ar brīnišķīgām ilustrācijām par, attiecīgi, dzīvnieku, cilvēku vai augu pasauli.

Iespējams, ka šīs grāmatas daudziem varētu uzjundīt siltas nostaļģijas jūtas par grāmatām, kuras aplūkotas bērnībā vai skolas gados, jo tādu sajūtu rada ilustrācijas – it kā tās būtu nākušas no aizgājušā gadsimta mācību grāmatām. Īsti vintāžīga noskaņa – liekas, ka brīdī, kad paņem grāmatu rokās, esi nonācis kaut kur kādā mazliet pieputējušā, bet saules pielietā antikvariātā un atradis šo dārgumu plauktā, šķirsti, kamēr klāt pienāk antikvariāta īpašnieks – sirms kungs ūsās un velveta vestē, sakot, ka šī ir grāmata, kuru ir vērts nopirkt.

IMG_4368

Un šī ir grāmata, kuru ir vērts nopirkt. Kā pieaugušajiem, tā bērniem. Pēc aprakstītās informācijas varbūt, ka pašiem mazākajiem būs pagrūtāk izprast rakstīto, bet ar ilustrācijām būs gana, lai raisītu mazākajos interesi. Savukārt vēlāk šī grāmata var būt labs palīgs sākumskolas dabaszinību vai pat pamatskolas bioloģijas stundās. Bet pieaugušajiem – vizuāli skaists informācijas avots par pasauli mums apkārt. Īpaši tāpēc, ka grāmata nav radīta Latvijā un tajā ir apskatīti arī tādi augi vai koki, kuri pie mums neaug un par tiem sanāk uzzināt pirmo reizi. Vai arī – pēkšņi ieraudzīt kādu augu, kuru esi redzējis kādā ceļojumā, bet neesi zinājis kā sauc un nesapratis kā iegūglēt, lai atrastu.

Nopietnību un tādu svinīgu sajūtu šai grāmatai noteikti piešķir tās lielais izmērs, ilustrācijas ir veidotas ar zīmuli un tinti, izkrāsotas digitāli, augu aprakstos bieži vien tiek ne tikai pastāstīts par to, kā šie augi ir cēlušies un kādas ir to īpašības, bet arī tas, kādā situācijā tie šobrīd ir pasaulē – izmiruši, apdraudēti vai cilvēku mantkārības rezultātā pakļauti bojāejai. Piemēram, tropu lietus meži, kuri arvien vairāk pazūt no zemes virsmas cilvēku mantkārības dēļ – pēc vēlmes nopelnīt arvien vairāk naudas no palmu eļļas produktiem.

IMG_4400

Šī grāmata (un arī pārējās sērijas grāmatas) ir patiešām brīnišķīga. Ir tikai divas lietas, kuras man šajā grāmatā pietrūka – mazliet tēlaini bagātāks, sulīgāks tulkojums vietām, lai tas varētu turēt līdzi krāšņajām ilustrācijām, un skaidrojošā vārdnīca grāmatas beigās. Īpaši tāpēc, ka varu iedomāties mazos ķiparus, kas prasa mammai vai tētim kas tas ir stublājs, holorofils un aerenhīma? Lai arī daudzus terminus esam mācījušies savulaik skolā, tāda vārdnīca noderētu gan pašu zināšanu atsvaidzinšanai, gan vieglākam veidam kā to paskaidrot jaunākajiem.

Botanicum ir ļoti skaista un noderīga grāmata – tā būs kā lieliska dāvana kādam, kuru patiesi interesē daba un augi, gan kādam, kuru patiesi interesē skaistas ilustrācijas un māksla. Un nevajag baidīties, ja tā veikalā stāv bērnu grāmatu plauktā. Tā ir grāmata visiem vecumiem, visai ģimenei.

IMG_4365

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s