Paša Matsinovs – Gogoļa Disko

Regulāri lasot dažādu aizrobežu literatūru, esmu aizdomājusies par to, ka kaunpilnā kārtā ļoti maz ko zinu par mūsu pašu tuvāko kaimiņu aktuālo literatūru – kas jauns notiek lietuviešu un igauņu grāmatu plauktos? Ja pie mums regulāri lasītājus iepriecina labi un kvalitatīvi garadarbi, būtu muļķīgi iedomāties, ka kaimiņi dzīvo citā plaknē un nespēj radīt labu un kvalitatīvu literatūru mūsdienās.

Tāpēc gaidpilni ķēros pie Pašas Mastinova darba “Gogoļa Disko” lasīšanas, pirms tam bieži jo bieži grāmatnīcā nostaigājot garām šim koši sarkani-graciozi-zeltainajam vākam, domājot par to, ko no šīs grāmatas varētu sagaidīt. Jāteic, ka sagaidīju visu ko citu, tikai ne tuvu tam, ko varēju būt iedomājusies sagaidīt. Tieši tik kolorīti-groteski-piesātināta ir šī grāmata. Absolūtā leiputrija, nē – absolūtais disko, kurā ir viss – spilgti tērpi, pieticīgie stūrītī sēdētāji, bravūrīgie iešāvēji, adrenalīnu un zilu aci meklējošie, klusējošie, domājošie, dejojošie, fantazējošie, mīlošie un iemīlējušies, garlaicīgāki skaņdarbi, kuru laikā deju zāle paliek tukša, aizraujošaki, kur kādos ātru deju ritmos un kustībās trauc visa zāle. Tur ir viss un tieši tādā raibumā aprakstīts.

Tas, ka romāns ir tikai 150 lapuses biezs, ir tikai maldinoši, jo lasās tas gluži kā trīssimtlapīgs romāns – tik biezs un piesātināts tas ir, ir izmantota tik bagāta un kolorīta valoda, ka brīžiem tā iesūc sevi tik dziļi iekšienē, ka ir jāpārlasa lapa vēlreiz, lai spētu adekvāti uztvert lasīto. Un tā vairākkārtīgi.

Romāna darbība norisinās Igaunijas pilsētā Vīlandē un tajā ir sajukuši kopā pilnīgi visi vēstures un dzīves laiki – mūsdienas ar Džona Lenona pielūgsmes laiku, neatkarīgā Igaunija un cara laika valsts iekārta, nabadzība ar bagātību, šodiena ar vakardienu, dzīvie un mirušie. Un pa vidu Gogolis. Ko viņš tur dara? Sēž atejā.

Diez vai šī grāmata ataino aktuālo, kas notiek igauņu literatūrā, nebūt ne, bet vai šī grāmata liek gribēt ieskatīties igauņu literatūras aktualitātēs padziļinātāk? Jā. Kaut vai, lai saprastu, vai it kā mums tik bremzētie jebšu piezemētie igauņi literatūrā tiešām izpaužas tik eklektiski koši un ekspresīvi.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s