Bārā ienāk zirgs ..

Bārā ienāk zirgs.. iespējams, ir viena no visvairāk dzirdētajām anekdošu ievadrindām, kurai, rādās, ka ir arī gana daudz interpretāciju turpinājumam. Izraēliešu rakstnieks Dāvids Grosmans, iespējams, ka tieši ar šādu nolūku, savai grāmatai ir devis nosaukumu, kurš runā pats par sevi.

Grosmana grāmata ir guvusi ne tikai atzinīgus vārdus lasītāju vidū, bet arī saņēmusi prestižo Bukera prēmiju. Romāns vēsta par komiķa Dova Grinšteina (un te nu es nevaru nepamanīt grāmatas autora un galvenā varoņa iniciāļu sakritību) uzstāšanos kādā Izraēlas pilsētā, kura nu dien nav ierastais un klasiskais stand-up jeb stāvizrādes gabaliņš, kādu cilvēki ir ieraduši redzēt.

Processed with VSCO with a6 preset

Pirmkārt, visu grāmatas laiku gaidīju, kurā brīdī un kā tad tiks apspēlēts bārā ienāk zirgs joks, otrkārt – ar zināmu devu skepses manā ieinteresētībā, lūkojos virzienā, kā tad komiķa uzstāšanās tiks aprakstīta, jo, kā zināms, daudzi joki un humoristiskas situācijas ir labas un smieklīgas tikai dotajā brīdī un kontekstā, bet var pilnībā pazaudēt savu šarmu, kad tās kāds mēģina atstāstīt vai aprakstīt.

Nu, lūk. Grāmata iesākas gaiši ar pāris veiksmīgākiem un ne tik veiksmīgiem jokiem un tad.. nu tad sākas.. Laikam nav daudz tādu grāmatu, kuras gribas nolikt malā un tālāk vairs nelasīt, bet tajā pat laikā gribas ātrāk izlasīt līdz galam. Ātrāk! Līdzīgi kā grāmatā aprakstītie vakara viesi – citi ceļas un iet ārā no izrādes, citi nolūkojas ar skaudību aizgājēju drosmē, citi pavelkas līdzi bara instinktam un iet ārā, tomēr pusceļā atgriežas, lai paliktu, jo .. nevar aiziet. Vajag. Zināt. Beigas.

Grāmata kļūst par tādu kā amerikāņu kalniņa atrakciju – ir skaidrs, ka katrs nākamais līkums, katra nākamā lapaspuse nesīs jaunos kāpumos un vēl vairāk – kritumos. Tieši kritumos visvairāk. Brīžiem liekas, ka tie joki ar kuriem šie kritumi tiek atšķaidīti, sāk traucēt, bet bez tiem arī pazustu grāmatas stāsta vadlīnija – komiķa uzstāšanās. Komiķa uzstāšanās, kurā top skaidrs, ka komiķis pats sevi dzen uz iznīcību, ieraujot tajā iekšā skatītājus (un grāmatas lasītājus), lai spēlētos ar tiem ar pavisam vienkāršu spēlīti – cik ilgi tu varēsi izturēt? Cik ilgi tu varēsi izturēt, skatoties cita cilvēka pašiznīcībā? Cik ilgi tu varēsi izturēt, kad ierastā vakara pasākuma formāta vietā, tevi visu laiku stumj ārā no komforta zonas?

Grāmatā ir krietna deva sasaistes ar šī brīža Izraēlas politisko un ekonomisko situāciju un notikumiem, kā arī, protams, atsauces uz vēstures notikumiem un holokausta laiku. Šī grāmata noteikti pastāstīs vēl vairāk tiem, kuri labi pārzina šodienas Izraēlas notikumus un aktualitātes, sāpīgos jautājumus un karstos punktus.

Savdabīgi spēcīga grāmata. Tāda, kas visu laiku lasītāju stumj no diskomforta uz aizrautību un no aizrautības uz diskomfortu.

Es izturēju līdz beigām. Un, kulminācijai kāpjot un kāpjot, biju mazliet pārsteigta un vīlusies, ka viss – šīs tad arī ir tās beigas, ja?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s