Kā pārciest ziemu Rīgā

Katrā jokā esot daļa taisnības, tad reizēm liekas, ka jokā par to, ka Latvijā ziema ir deviņus mēnešus gadā, ir tikai taisnība un nekāda joka vairs tur nav. Arī maijā mēdz uzsnigt sniegs, bet gaisa temperatūra un nokrišņu daudzums bieži ir vienāds kā novembrī, tā jūnijā.

Štrunts par tiem laikapstākļiem. Vēl grūtāk ir ar to mūžīgo tumsu, kura mūs pārņem no novembra līdz martam. Man personīgi grūtākais no mēnešiem ir novembris, kad tie tumšie vakari liekas tik neizmērojami gari un smagi, ka nevar saprast, kur likties. Citiem tas ir janvāris, bet dažiem pats grūtākais ir februāris, kad jau vairs nevar sagaidīt, kad šī visa mūžīgā ziema beigsies. Lai arī novembris jau ir pagājis (yess!), decembris aizrit Ziemassvētku dāvanu pirkšanas un darba ballīšu skurbulī, priekšā vēl būs janvāris (kas it kā esot gada depresīvākais mēnesis (domāju, ka tur arī “new year, new me” filozofija pie vainas)) un februāris, kuros garie darba dienu vakari, lai arī paliks gaišāki, tomēr kaut kā būs vien jāaizpilda. Tāpēc šeit, šis un tas, ar ko aizpildīt savu darba dienu vakarus Rīgā.

ZIEMARIGA

AKTĪVI DARBA DIENU VAKARU PAVADĪŠANAS VEIDI

Vairāk strādāt 

Nē. Slikta ideja. Ļoti slikta. Darbs tāpēc arī ir darbs, ka tam ir konkrēts darba laiks un aizpildīt drūmos ziemas vakarus ar darbu drīkst tikai tad, ja a) tev ļoti patīk tas, ko tu dari un tev par to papildus maksā b) tev par to papildus maksā.

Piesakies sporta zālē

Piesakies novembrī un izbesī visus, kuri tur trenējas jau kopš vasaras. Piesakies janvārī un izbesī visus, kurus besī janvāra “new year, new me” sporta zāļu abonementu pircēji. Bet, ja nopietni – piesakies gan sporta zālei. Un nevienu jau tu tur baigi nebesīsi. Atrodi treniņu veidu un formu, kuri tev patīk vislabāk. Pat, ja tā ir vienkārši laiska izstaipīšanās kā kaķim vai “mājsaimnieču tipa vingrošana”. Labāk nekā nekas. Un sporta zālē vienmēr ir silts un gaišs.

Izmēģini boulderingu

Boulderings jeb klinšu/sienu kāpšana pagaidām nešķiet kaut kas ļoti populārs Rīgā, bet noteikti ir vērts izmēģināt savu roku spēku un sajusties kā zirnekļcilvēkam. Droši vien arī zilumains dibens ir neizbēgama lieta.

Kur: Falkors Boulderinga centrā, Ropažu ielā 140.

https://www.instagram.com/p/BbkYhznFk0m/?taken-at=507471919353842

Aizej uz boulingu

Manuprāt, šī ir nepelnīti aizmirsta brīvā laika pavadīšanas aktivitāte. Agrāk bija ļoti modīgi iet uz boulinga centriem un tie šķietami bija ik uz stūra. Tagad gan laikam palikuši mazāk, bet tāpēc jau ne mazāk jautri. Galu galā tā bija arī Flinstona mīļākā brīvā laika pavadīšanas nodarbe.

Ej peldēt

Baseiniem Rīgā ir tikai divi mīnusi  – to varētu būt vairāk labākā kvalitātē un tie varētu būt lētāki. Bet visādi citādi – peldēšana ir veselīga ne tikai fiziski, bet arī emocionāli. Totāli iesaku!

INTELEKTUĀLI/KULTURĀLI DARBA DIENU VAKARU PAVADĪŠANAS VEIDI

Ej uz muzejiem

Mīnuss šai aktivitātei ir muzeju darba laiks – daudziem tas ir akurāt neparocīgs darba dienu apmeklējumam. Bet, piemēram, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piektdienā ir atvērts līdz astoņiem vakarā. Tāpat arī Rīgas Birža. Savukārt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs trešdienās ir atvērts līdz 19.00, bet izstāžu zāle Arsenāls ceturtdienās gaida visus ciemos līdz 20.00. Noteikti ir arī daudzi citi muzeji, kuru darba laiks ir ilgāks par sešiem vakarā. Un muzeji sen vairs nav garlaicīga, vecu omīšu vai obligāto skolas ekskursiju štelle.

Ej uz grāmatnīcām

Nesen Miera ielā ir atvērusies jauna grāmatnīca, kura ir krietni pacēlusi uz augšu latiņu tam, kādai būtu jābūt mūsdienīgai grāmatnīcai. Uz Mr. Page grāmatnīcu droši var iet un lasīt grāmatas uz vietas, nebaidoties, ka nīgra pārdevēja norādīs, ka grāmatu vispirms jānopērk, tad varēs lasīt. Arī Nice Place telpa, kurā iespējams iegādāties grāmatas un baudīt dzērienus kafejnīcā ir jauka vieta, kur tās vienkārši palasīt. Angliski lasošajiem prieku noteikti sagādās Roberts Books grāmatnīca.

Kur: Mr Page, Miera iela 4. || Nice Place Telpa, Kr. Barona 21A. || Robert’s Books, Dzirnavu iela 51.

Ej uz teātri, operu vai baletu

Klasika, vai ne? Bet jāiet. Ir jāiet. Izrādes tajos ir brīnišķīgas. Un arī biļešu cenas nemaz ar nav tik dārgas.

Ej uz kino

Un šoreiz ne uz tiem lielajiem kino teātriem, bet palūko, ko interesantu rāda Kino Bize, Splendid Palace vai K Suns. Tur ir brīnišķīgas filmas, dažādas tematiskās kino nedēļas un filmas, kuras ļauj aizdomāties un nelaiž vaļā, nevis kārtējai fiftī šeids varianta filmiķis (protams, ja gribas atslēgt smadzenes pie tāda tipa filmām, arī to var droši darīt).

Kur: Kino Bize, Elizabetes iela 37. || Splendid Palace, Elizabetes iela 61. || K. Suns, Elizabetes iela 83/85.

Ej uz improvizācijas teātri

Ja par kaut kā trūkumu Rīga nevar sūdzēties, tad tie ir improvizācijas teātri (un escape room’i, kuri ir uz katra kakta (un spēļu zāles un lombardi, bet tur labāk darba dienu vakarus čista nepavadīt). Varbūt kļūdos, bet teju katru vakaru ir pa kādai izrādei. Citas maksas, citas bezmaksas, citas labākas kvalitātes, citas sliktākas. Vismaz var pasmieties, kas arī ir vērtīgi. BET, ja gribas izmēģināt pašam improvizācijas mākslu, tad improvizācijas teātris TeaTree veido brīvās improvizācijas vakarus, kuros visi ir aicināti uzspēlēt (un neviens nedabūs pa kaklu, ja nesanāks).

Ej uz diskusiju un sarunu vakariem

Arī to šobrīd Rīgā ir vairāk nekā reāli iespējams apmeklēt. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs mēneša pēdējā trešdienā rīko diskusijas/sarunu vakarus par dizainu. Skepticafe regulāri veido interesantas diskusijas par tēmām, kurām parasti ir krasi pretēji viedokļu piekritēji (piemēram, nupat diskusijas tēma bija “cik litros tējas var noslīcināt gripu”). Arī Kaņepes Kultūras centrā bieži notiek interesanti sarunu vakari, tāpat dažādas augstskolas (LU, Turība utml) aicina ne tikai studentus, bet cilvēkus no malas uz saviem diskusiju vakariem. Protams, ir vēl neizmērāms daudzums sarunu vakaru par čakru un auru attīrīšanām, sievišķā un vīrišķā “es “atgūšanām un ko tik vēl ne. Bet nu skaties, kas tev pašam liekas jēdzīgāk, ja.

Ej uz prāta spēlēm

Šī arī ir ārkārtīgi modīga lieta un prāta spēles tagad rīko daudzi. Un labi, ka tā, jo šī ir viena reti jēdzīga aktivitāte, kura pārņēmusi Rīgu. Vienkārši pastāstot – prāta spēles ir pasākums, kurā kopā sapulcējas draugu komandas, kas atbild uz dažādiem jautājumiem. Tā kā “Gribi būt miljonārs?” tikai diemžēl bez naudas un Mārtiņa Ķibilda. Bet forši un interesanti tik un tā.

Kur: Prāta Spēles, Blaumaņa iela 38/40.

 

Starp citu, nesen pie apvāršņa ir parādījusies platforma kurp.es, kuri vienkopus piedāvā atrast visusus pasākumus, kuri Rīgā notiek. Tā kā atliek tikai meklētājā atzīmēt sevi interesējošās lietas un izlemt, kur doties.

IDEJAS, KO DARĪT MĀJĀS DARBA DIENU VAKAROS

Labi, bet, ja baigi gribas sēdēt mājās, tad nav arī tā, ka mājās būtu jāgarlaikojas.

Gatavo vakariņas un aicini ciemos draugus

Jā, arī darba dienas vakarā. Nemaz ar nevajag tur trīs kārtu ēdienus, bet vienkārša biezzupa, piemēram, trīs draugu kompānijā garšos daudz labāk. Turklāt – varēsi paklačoties ar draugiem reālajā dzīvē, nevis whatsappa ziņu apmaiņā.

Nopērc un lasi grāmatas

Iepriecini tās nīgrās grāmatnīcu pārdevējas, nopērc grāmatas un lasi tās mājās. Vai arī pasūti amazonē un citos internetos. Grāmatu klāsts ir miiiiiiiiilzīgs. Manas pēdējā laika favorītes ir grāmatas no grāmatu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. 

Nopērc sveces

Sapērcies nenormālu daudzumu sveču, sadedz tās mājās malu malās, dzer kakao un izliecies, ka dzīvo pinterestā. Neaizmirsti par labām grāmatām (sk. augstāk) un labu mūziku (mans favorīts ziemu vakariem ir džezs un, kā saka manas mīļākās spotify plejlistes apraksts – chill instrumental hiphop with a dash of jazz).

Skaties jēgpilnus raidījumus

LTV pēdējos gados ir krietni audzis kvalitatīvu un jēgpilnu raidījumu veidošanas un rādīšanas lauciņā. Piemēram, Personība. 100g kultūras ir brīnišķīgs raidījums par Latvijas sabiedrībā zināmiem cilvēkiem. Nemaz nerunāsim par tādiem grandiem, kā Adreses, Ziemeļu Puse, Kulta ēdieni un arhīvos dusošajiem Te un Karaliste. Vēl labi jaunpienācēji šoruden TV ekrānos bija Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku un 12 elementi ainavā. Lūk, lai to visu noskatītos, ar četriem mēnešiem var būt arī par maz.

Mini krustvārdu mīklas

Nūģīšu oldskūls. Vecmāmiņu izklaides. Jā, bet tajā ir arī kaut kas no tās saulespuķu sēkliņu padarīšanas – kā sāc, tā nevar apstāties. Un būsi totāli pārsteigts, kad ieraudzīsi cik daudz un dažādu krustvārdu mīklu žurnālu ir žurnālu stendā veikalā.

Liec puzles vai spēlē citas galda spēles

Puzle arī ir kaut kas pa vidu starp nūģīšu oldskūlu, nepelnīti aizmirstu un meditatīvi ievelkošu. “Nu, paga, saliekam šito stūrīti, vēl tikai pēdējo kauliņu” un tā līdz trijiem naktī. Arī citas galda spēles ir ļoti foršas. Pat, ja nav galda spēles, vien parastākais kāršu komplekts, ar tām var uzspēlēt miljons citu spēļu, ne tik vien ierastās Cūkas/Durakus. Viena no mūsu iecienītākajām ir kāršu spēle ar totāli neskanīgu nosaukumu “Shithead”, bet toties foršu saturu.

Ej gulēt

Ziema ir tas gada posms, kad aiziet gulēt septiņos vakarā ir pilnīgi normāli un nav jājūtas slikti par to.

 

Un ko darīt ziemas īsajās nedēļas nogalēs? Ja ir iespēja – braukt prom no Rīgas. Jo Latvijā ir tik daudz brīnišķīgu vietu un lietu, ko darīt ārpus Rīgas.

Daudzas no augstāk minētajām lietām ir pieejamas arī bez maksas vai par nelielām naudiņām, līdz ar to, viss, ko tev atliek pārvarēt – slinkums un drausmīgie laikapstākļi aiz loga. Gandrīz visu no šī saraksta var darīt vienatnē vai ar kādu kopā. Un neviena tagad ir arī modīgi teikt, ka šis nav sponsorēts ieraksts, bet, ja kāda no nosauktajām vietām grib man ar kaut ko labu atlīdzināt – es tikai priecātos, ja.

Lai forši pārciešas ziema!

 

4 Comments

  1. Hehe, es kaifoju par ziemu. Ir faktiski tikai 1 mīnuss – vīrusi/slimības. Ja tev parādās iesnas/sāp kakls, tad ir traki. Man patīk riktīgas ziemas, kad konstanti ir zema temperatūra, piemēram -25grādi 🙂 Latvijā pēdējos gados nekas tāds nav manīts. Ļoti patika ziema Pekinā – zilas debesis un AUKSTI. Kaifoju, kad biju tur.

  2. “viss, ko tev atliek pārvarēt – slinkums un drausmīgie laikapstākļi aiz loga.”
    Ā, nu ko tu uzreizi neteici, ka pašam kaut kas jāpārvar, nebūtu lasījis…

  3. Hey, paldies par padomiem. Par boulderingu pati esmu mēģinājusi TSI jaunajā ēkā pie šiem meitenēm https://www.facebook.com/skalaklubs/ – tur gan ir ļoti pieejamas cenas un man lokācija bija tuvāka. Paldies par Nice Telpas kontaktiem – nebiju dzirdējusi pirms tav, bet obligāti izpētīšu 🙂 Un vēl labs par gulēšanu :)))) Tavam sarakstam varētu tikai pievienot kāda forša seriāla skatīšanu, kādu labu vecu Friends vai Big Bang Theory, man vienmēr sirds kāro pēc tādām filmām ziemas vakaros. Kā ir pārējiem? Labāk skatāties jaunas filmas jeb tomēr priekšroka atzītajiem šedevriem? Papildus šogad mums ir doma aizšaut uz siltajām zemēm Latvijas ziemas laikā. Apsveram Taizemi, atradu, ka vispopulārākie destination ir Bangkoka un Phuketa ( https://www.novatours.lv/atputas-celojumi/taizeme ) – ko kāds ceļotājs ar pieredzi var ieteikt? Zinu, ka galvaspilsētā vieniem ir ļoti haotiski un pārpildīts ar cilvēkiem, bet kā tur ar cenām un naktsmītnēm? Uz ilgāku laiku gribētu rezervēt sev kādu nelielu dzīvoklīti vai istabu, kā vietējiem, kur to labāk meklēt, vai kādam ir idejas? Vai vispār kāds jau ir aizceļojis prom no Latvijas ziemas kādreiz?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s