Latvijas dizaina stūrkameņi – koka sūdiņi, latvju zīmes un plānotāji

Pagājušajā piektdienā biju izstādē DesignIsle, Ķīpsalā. Bēdīgi. Reāli bēdīgi. Būtu jau rēcīgi, ja nebūtu tik bēdīgi.

Es gan nezinu iespējamās aizkulises dizaina izstāžu rīkošanā Latvijā, kā, piemēram, Anete Konste, kura rakstīja par to, kāpēc Dzejas Dienas sanākušas tādas kā sanākušas. Tāpēc es tiešām ceru, ka ir kāds reāls izskaidrojums tam, kāpēc starptautiskā dizaina izstāde Rīgā ir raksturojama ar vārdu, ar kuru parasti neapzīmē foršas lietas.

Ienākot Ķīpsalas izstāžu halles dizaina sadaļas zālē, pirmajā brīdī īsti nesapratu – esmu nonākusi Daugavpils tirgus izbraukuma tirdzniecībā vai dizaina izstādē. Apkārt šubas. Vienas vienīgas šubas. Jeb, atsakoties no žargonvārdiem, – kažokādas.  Un nebūt nekādas augstās modes kažokādas, kur nevar saprast, kas būtu piemērotākais brīdis dzīvē, lai tās uzvilktu (karnevāls, vai?), bet gan tādas, kuras .. nu, var nopirkt Daugavpils tirgū, pie krievu tantēm ar spilgti rozā krāsotām lūpām. Ejot tālāk, diži labāk nepalika – Daugavpils tirgus sajūtu nomainīja mazpilsētas pilsētu svētku amatnieku tirdziņa sajūta.

Brienot dziļāk izstādē, jā, jā, jūs neticēsiet, kas lielā vairumā sagaidīja tās apmeklētājus – koka sūdiņi ar latvju zīmēm! Cik oriģināli, negaidīti, inovatīvi un pārsteidzoši! Man liekas, ka Latvijas dizaina svētā trīsvienība ir koka sūdiņi + latvju zīmes + plānotāji. Tā kā plānotāju sezona vēl nav sākusies, tad tos šajā izstādē aizstāja arī viens ārkārtīgi nozīmīgs Latvijas dizaina stūrakmens – t-krekli!
LVDIZ

Aplūkojot tuvāk kādu stendu, kurā tirgoja koka dēlīšus, aplīmētus ar dažādiem banāliem un pat Bībeles citātiem, tā pārstāvis steidzās teikt, ka šie, lūk, ir iedvesmas dēlīši. IEDVESMAS. DĒLĪŠI. Tajā brīdī es pēkšņi sapratu, kāpēc, gatavojot vakariņas pēc garas darba dienas, vispār nav nekādas iedvesmas to darīt. Jo man ir tikai virtuves dēlīši, nevis IEDVESMAS DĒLĪŠI (es nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka vārdi “iedvesma” un “dēlis” var raksturot viens otru, nopietni). Starp citu, jā, es jau neesmu tāda lauķe nemaz, tie dēlīši nav domāti, lai uz tiem grieztu, bet gan, lai liktu pie sienas, ja.

Nav jau tā, ka man absolūti nekas nepatika šajā izstādē. Man patika veselu trīs stendu piedāvājums – Igaunijas dizaineru stendu. Mūsdienīgi, askētiski un skaisti. Uz tā visa raibā kažokādu, adījumu, tizlu tkreklu, latvju zīmju, koka sūdiņu, viduslaiku rastafari tipa rotu un lina izstrādājumu fona, viņi gan izskatījās kā baltie zvirbuļi no citas pasaules. Parunājoties ar vienu no Igaunijas pārstāvēm par šo tēmu, viņa smaidīja un teica “varbūt, ka tu vienkārši esi pieradusi pie latviešu dizaina”, bet viņas smaidā varēja nojaust, ka tomēr esam uz viena domu viļņa par Latvijas dizainu.

Klau, varbūt, ka tiešām pietiks? Bija interesanti. Pirms gadiem pieciem, vairs nav. Čista nav. Ne tie koka sūdiņi (ja mēs šitā turpināsim, Latvija drīz vairs nebūs viena no mežiem bagātākajām valstīm Eiropā, toties koka tauriņu gan), ne latvju zīmes (vispār jābrīnās, kāpēc vēl nevienam nav ienācis prātā izveidot latvju zīmju emoji), ne lina lupatas, ne plānotāji. Es ticu (un zinu), ka Latvijā ir arī lielisks, skaists un baudāms dizains, kurš diemžēl ir noslīcis koka sūdiņu zampā un, man nezināmu iemeslu dēļ, neuzskata par vērtīgu piedalīties šajā dizaina izstādē.

Tādā ziņā, iknedēļas krāmu tirgū Berlīnē, kur kāds vecis ir pamanījies notirgot auskarus, taisītus no skārda bundžu atveramajiem, sim kartēm, foto filmiņu fragmentiem un visa kā cita, ir vairāk sajūta kā dizaina izstādē, nekā pagājušajā nedēļā notikušajā “International Design Isle 2017” Ķīpsalā.

 

 

3 Comments

  1. Jā, Latvijā ražo tikai sūdus un parādus.
    Tas viss sākās ar padebīlajiem latvāņiem kas 90-to gadu sākumā izlaupija visas rūpnīcas.

    1. Tevi takš uz psiheni vienreiz jau aizsūtīja piespiedu kārtā. Vajag vēl, lai atradinātos no tieksmes visās malās sabāzt savus fekālos komentārus?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s