Moderat. Berlin Wuhlheide.

Lai arī zināju par Modeselektor un Apparat muzikālajām gaitām, viņu kopražojums – Moderat līdz manām ausīm nonāca pateicoties Xavier Dolan filmai Laurence Anyways. Tur bija tāda ārkārtīgi sirreāli skaista aina ar diviem mīlniekiem Islandē, kuriem uz galvas krīt košas drēbes un fonā skan Moderat – New Error. Toreiz to dziesmu drillēju uz riņķi līdz apnikumam, bet ar pārējās Moderat daiļrades iepazīšanu tik ātri nevedās. Pagāja diezgan ilgs laiks, kamēr viņu radītā mūzika ieplūda manās ausīs un sirdī uz palikšanu.

Dzīvojoties Berlīnē manīju, ka šad un tad Moderat uzspēlē šur un tur Berlīnē, bet vienmēr atradās kaut kādi citi svarīgāki pasākumi, kurus apmeklēt tajā vakarā. Līdz augustā, par Berlīnes supergrupu dēvētie, Moderat paziņoja, ka – that’s it, 2. septembris būs viņu pēdējais koncerts, paldies un – uz redzēšanos. Nekas cits neatlika kā pirkt lidmašīnas un koncerta biļetes, lai 2. septembrī būtu klāt šajā smeldzīgajā brīdī.

Koncertā Moderat teic, ka, uzsākot šo kopprojektu, nekad nebūtu domājuši, ka izaugs līdz izpārdotai Wuhlheide brīvdabas skatuvei. 17 tūkstoši apmeklētāju ir tās ietilpība, izkārtojums ērtā, skatuvi labi pārskatāmā un plašā amfiteātra stilā (starp citu, viena no foršākajām brīvdabas koncertu vietām, kurā esmu bijusi). 17 tūkstoši teju tikai melnā ģērbušos berlīniešu un viesu, kuru Moderat spēlētais “inteligent dance music” un tehno nav atstājis vienaldzīgus. Starp citu, Moderat koncertu iesildīja Mount Kimbie, kuriem savulaik biju iecienījusi pāris dziesmas. Labi, bet nekas vairāk. Neviens jau arī negaidīja no viņiem kaut ko vairāk.

Ja par koncertu būtu jāizsakās trīs vārdos, tad – estētiski, kvalitatīvi un perfekcioniski (es ilgi domāju vai šāda vārda forma vispār eksistē). Viņu uzstāšanās tiešām ir kā tāda Berlīnes inteliģences stereotipu paraugstunda – punktuāla, skrupulozi izplānota, pārdomāta un estētiski minimālistikā stilā pasniegta. Nemaz neminot to, ka skaņa ir augstā līmenī, tai vienlīdz augstu turas arī vizualizācijas – tās ir tehniski tik kvalitatīvas, ka pieķeru sevi tajā, ka esmu uz brīdi aizdomājusies – KĀ tas ir tehniski realizēts?! Un vizuāli ļoti, ļoti, ļoti skaistas – stāsti, kas papildina mūziku un otrādi. Pirms koncerta uz ekrāna rādās uzraksts, ka “Moderat is a very dark show” un lūdz neizmantot zibspuldzes vai gaismu filmējot/fotografējot. Manuprāt, šis teikuma formulējums jau norāda uz to, cik ļoti saskaņoti un vienā sazobē ir audiālais un vizuālais Moderat sniegums. Karoče – ĀRPRĀTĪGI SKAISTI.

Moderat, lai arī elektroniskā mūzikas žanra pārstāvji, katru skaņdarbu izpilda kā atsevišķu dziesmu, nesapludinot to kā vienu garu uzstāšanos. Ir grūti saprast vai gribas, lai neviens no Moderat nemin ne vārda un ļauj turpināt peldēt tajā maģiskajā kosmosa atmosfērā, ko viņi ir radījuši, vai tomēr gribas, lai ir kāda personiskāka sasaiste ar melni tērpto trio uz skatuves. Galu galā – ir perfekti nolīmeņoti abi divi varianti, pēdējā no tiem, sekojot garai rindai sirsnīgu paldies vārdu visai Moderat komandai un viena no Moderat kunga atzīšanās, ka viņš nespēj visu koncertu domāt par neko citu, kā vien savu deviņgadīgo dēlu, kuram šis ir pirmais tēta koncerts dzīvē. Lieki teikt, ka šī sirsnīgā atzīšanās izraisīja tik pat plašas ovācijas kā solījums, ka šis koncerts nav Moderat beigas, bet gan pauze .. uz nezināmu laika sprīdi.

Pēc koncerta Moderat merch telts ir uz izpārdošanas robežas. Tieku pie viena no pēdējiem Moderat plates eksemplāriem, slīdu iekšā pūlī starp septiņpadsmit tūkstošiem ļaužu, siltajā Berlīnes vakarā uz pārbāzto sbāni, galvā dungoju “burning bridges light my way” un jau zinu, ka šis koncerts būs radījis sajūtu, ka nespēju noticēt tam, ka tur biju. Zinu, ka ilgi arīdzan nespēšu “atiet” no tā un noteikti zinu, ka tad, kad Moderat atgriezīsies uz skatuves, es noteikti būšu koncerta baudītāju rindās. #teambadkingdom, galu galā.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s