Muzeji Berlīnē

Pirms kāda laika sprīža devos pamatīgā Berlīnes muzeju izpētes gājienā. Šoreiz mani saistīja ne tikvien muzeju piedāvājums krājuma ekspozīcijās, bet arī šādas un tādas tehniskas nianses, piemēram, muzeja pieejamība un saprotamība, norāžu izvietojumi, darbinieku kompetence, ekspozīciju iekārtojumu risinājumi un to novitāte, digitālo risinājumu iesaiste muzejā un visādi citādi knifiņi, kurus reizēm apmeklētāji nemaz nepamana, bet tie tomēr ir būtiski muzeja koptēla veidotāji. Galu galā, šobrīd muzeji visā pasaulē ir ļoti lielu pārmaiņu priekšā, cenšoties saprast kā būt moderniem, kā uzrunāt iespējami lielāku auditoriju (piemēram, daudziem zināms, ka skolas laikā muzejs likās viena ellīgi garlaicīga padarīšana) un būtiski – kā mūsdienu steidzīgajā laikmetā masīvu informācijas daudzumu pasniegt tā, lai tas būtu ērti, saistoši un, pats galvenais, ātri uztverams. Izaicinājums gana liels. Lai vai kā, nolēmu padalīties ar muzejiem, kurus šajā reizē apmeklēju Berlīnē. Tie gan nebūs spilgtākie piemēri augstāk nosauktajām moderna muzeja īpašībām, bet,  neskatoties uz to, ir apmeklēšanas vērti un, iespējams, kāds no tiem uzrunās arī tevi.


Komunikācijas muzejs // Leipziger Str. 16, 10117 Berlin, Germany

Šī muzeja uzdevums ir gana interesants – pastāstīt par vēsturi un musdienām lauciņā, kurš mainās visstraujāk – komunikācijā. Ar vēsturi ir tikuši galā ļoti labi, precīzi un punktuāli uzskaitīta komunikācijas pasaules attīstība – alu zīmējumi, vēstuļu un pasta izgudrošana, telefona un interneta, morzas koda un vēl dažādu citādu saziņas veidu izveidošana. Ar pēdējās desmitgades komunikācijas vēsturi ir nu tā kā ir, tā tik strauji mainās, ka tai nudien ir grūti tikt līdzi. Tā kā muzejs renovēts pirms krietna laika sprīža, tad to var just arī digitālās un interaktīvās vides mazliet jau novecojušajos risinājumos.

Bērniem, un ne tikai, noteikti būs aizraujoši izspēlēt ar dažādām komunikācijas formām saistītās spēles (analogas un digitālas) – iepazīt klausīšanos, runas mākslu, žestu nozīmi un zīmju valodas spēku.

Mīnusiņš – tomēr kā komunikācijas muzejam būtu vairāk jāparūpējas par norādēm no kuras puses, piemēram, sākt aplūkot apļveida ekspozīciju, lai nesanāk, ka kādu vēstures posmu sāk pārlūkot no vidus.

Fotogrāfijas muzejs // Jebensstraße 2, 10623 Berlin, Germany

Šī ir mazliet mana personīgā vilšanās, jo nez kāpēc biju iztēlojusies, ka muzejā būs pieejama fotogrāfijas attīstības vēsture – sākot no pirmajām kamerām un pieejām fotogrāfēšanā, beidzot ar mūsdienām. Bet tā vietā muzeja ēka vairāk ir veltīta leģendārajam ēbreju izcelsmes, Berlīnē dzimušajam, fotogrāfam Helmutam Ņūtonam, kurš pasaulē pazīstams kā kailfoto un slavenību fotogrāfs. Kas arī, protams, nav slikti – viņa fotoattēli ir atstājuši gana nozīmīgus pēdu nospiedumus fotogrāfijas vēsturē un pelnījuši būt muzeja eksponāti. Vizuāls baudījums vismaz divu stundu garumā, vēl jo vairāk tiem, kuriem Helmuta daiļrade ir tuva sirdij.

Kino/Filmu un Televīzijas muzejs // Potsdamer Straße 2, 10785 Berlin, Germany

Muzejs, kurā ir viegli apmaldīties un saprast, kurā virzienā doties ir aptuveni tik pat grūti kā izsekot līdzi attiecību līkločiem seriālā “Hameleonu rotaļas”. Bet, neskatoties uz to, muzejs būs interesants ikvienam kino, Vācu kino, cienītājam, it īpaši Marlēnas Dītrihas faniem. Ļoti, ļoti daudz informācijas, daudz, ko skatīties (gana loģiski, tomēr) un klausīties. Iesaku pavadīt ilgāku laika sprīdi spoguļzālē, veroties ekrānu piedāvājumos.

Līdzās pamatekspozīcijai, filmu muzejs piedāvā dažādas tematiskās izstādes, līdz 2017.gada maija vidum var aplūkot izstādi “Things to Come”, kura ir veltīta scifi filmu žanram, domāju, ka tā nudien būs paradīze visiem “Zvaigžņu karu” un citu tāda veida filmu cienītājiem.


Spiegu muzejs // Leipziger Pl. 9, 10117 Berlin, Germany

No spiegošanas antīkajā pasaulē, līdz spiegošanai pasaules karu laikā, Padomju režīma norisēs un spiegošanai mūsdienās – gan Džeimsa Bonda filmu pasaulē, gan virtuālajā realitātē. 2015.gadā izveidots privātais muzejs Berlīnē, kurš sniedz tik aizraujošu un detalizētu informāciju spiegu pasaulē, ka pēc iznākšanas no muzeja zināšanu līmenī vari justies teju kā slepenais aģents Smārts. Interesants ieskats pasaulē, kura lielākoties saistās ar slepenību un bīstamību – spiegošanas metodes, spiegošanas veidi (kameras krūšturos, cigarešu paciņās, vēstules iestrādātas pogās vai karstes spēļu kārtīs) un leģendārākie spiegu stāsti. Tam visam pa vidu – iespēja uzzināt cik drošas ir tavas internetā izmantotās paroles un cik ilgu laiku vajadzētu, lai tās uzlaustu, kā arī iziet lāzeru labirintu, lai pārbaudītu savu lokanību un spēju būt dārgalietu zaglim. Interesanti (ļoti liels informācijas daudzums), informatīvi un digitāli interaktīvi uzrunājoši.


Lietu muzejs // Oranienstraße 25, 10999 Berlin, Germany

Muzejs, kurš sajūsminās ikvienu dizaineri, arhitektu, mākslinieku, kolekcionāru, pedantisku kārtības mīļotāju, vēsturnieku vai sentimentālistu (arī mans personīgais favorīts). Fantastiska kolekcija ar lietām un priekšmetiem ražotiem industriālajā ražošanā masu produkcijai, kuri sakārtoti pēc dažādām klasifikācijām, piemēram, plastmasas priekšmeti, stikla priekšmeti, Austrumvācijā ražoti virtuves priekšmeti, Rietumvācijā ražotas rotaļlietas, cilvēku ķermeņu daļu priekšmeti, bezdizaina priekšmeti un kas tik vēl ne.

Paralēli arī stāsts par Deutsche Werkbund jeb Vācijas arhitektu, mākslinieku un dizaineru apvienības vēsturi. Tāds kā modernās dizaina vēstures pirmsākumu muzejs. Lai arī bezgala vienkāršs un nepārsteidz ar nekādām inovācijām, šoreiz muzeja krājuma priekšmeti ir pietiekoši spēcīgi un uzrunājoši paši par sevi.

Dabas muzejs // Invalidenstraße 43, 10115 Berlin, Germany

Dinozauri! Pietam muzejā divi rekoridisti – pasaulē lielākais un pasaulē slavenākais – Tristans, slavenākās dinozauru sugas T-Rex pārstāvis. Dabas muzejs ir milzīgs un tā pilnvērtīgai apskatei noteikti ir nepieciešama puse dienas, ja ne vairāk. Bez elpu aizraujošajiem dinozauriem un to stāstiem, muzejā ir iespaidīga izbāzeņu kolekcija, tajā skaitā arī slavenākais Berlīnes lācis – Knuts. Vesela telpa ir veltīta arī tam, lai apmeklētāji uzzinātu cik filigrāns un sarežģīts ir zvēru izbāzeņu veidošanas darbs. Interesanti fakti gan par dzīvnieku pasauli, gan par zemes rašanos un kosmosu. Kā liels bonusa punkts – interaktīvā filmiņa par visumu un mūsu vietu tajā, kuru jāskatās guļot apaļā dīvānā. Arī šeit īsti nejūt mūsdienīgi interaktīva muzeja elpu (izņēmums gan varētu būt iepriekš minētā filma un Tristana ekspozīcijas telpa), bet domāju, ka tas viss ieradīsies ar laiku, tikmēr, romantiskā puskrēslā, milzu telpās jāizbauda dažādā dabas pasaule.

Muzeju sala // Bodestraße 1-3, 10178 Berlin, Germany

Muzeju salas apmeklējumā viennozīmīgi jāieplāno visa diena, galu galā – pieci milzīgi muzeji vienkopus. Patiešām milzīgi. Milzīgi muzeji vispār ir tāda viena no daudzu Berlīnes muzeju raksturīgākajām iezīmēm. Muzeju salā ietilpst arī Pergamona muzejs, kurā apskatāmi slavenie Ištaras vārti un Pergamona altāris (šobrīd, slēgts uz rekonstrukciju), tāpat arī Jaunajā muzejā – Nofretetes krūšutēls. Tieši šis bija mans personīgais emocionāli spilgtākais saviļņojums ar klasisko teikumu “tas ir daudz skaistāk nekā visās bildēs, kuras līdz šim ir redzētas”. Patiesi nav brīnums, ka Nofretete tiek uzskatīta par vienu no pasaules skaistākajām sievietēm. Patīkama, pat ļoti, nianse – blakus Nofretetes krūšutēlam bija novietots melns krūšutēla atlējums ar braila rakstā izveidotu aprakstu uz podesta. Skaistums, kuru neredzīgajiem ir ļauts aptaustīt.

Muzeju salas muzeji tāpat kā Nacionālais Mākslas muzejs Latvijā, Luvra Parīzē vai MoMA Ņujorkā ir vienkārši tie muzeji, kuri ir kaut reizi dzīvē jāaplūko. Un iespējams, ka ar reizi ir par maz, lai paspētu visu aplūkot.

https://www.instagram.com/p/BStbRoVl75C/?taken-by=aliceintowns

Mazliet ārpus muzejiem – divas izstādes, kuras ir vērts aplūkot.

Izstādes:

Bosch Alive // Alte Münze, Molkenmarkt 2, 10179 Berlin

Tiem, kuri viesosies Berlīnē līdz 2017.gada 18.jūnijam, silti iesaku apmeklēt Hieronīma Boša multimediālo izstādi. Īpaši tad, ja pie Boša darbi kaut reizi ir uzrunājuši. Fantastisks  vizuāls baudījums. Pēdējā laika labākā izstāde, kurā esmu viesojusies.

Salvador Dali Berlin // Leipziger Pl. 7, 10117 Berlin, Germany

Ilgtermiņa Salvadora Dali darbu izstāde Berlīnē. Izstādē ir atrodamas Dalī dažādas skices un mazformāta darbi, kas var radīt vilšanos tiem, kas cerēja ieraudzīt kādu no viņa slavenajiem darbiem. Papildu tam – Dali kino, kurā rāda gan “Andalūzijas suni”, gan intervijas un reklāmas ar Dali piedalīšanos. Interesanta izstāde, lai palūkotos uz mazāk zināmajiem Dali darbiem un viņa savdabīgā rokraksta pašizpausmi tajos.

Savukārt pavisam nesen Potsdamā ir atvēries ilgi gaidītais Barberini muzejs, kura atvēršana Potsdamā un Berlīnē sagādāja aptuveni tik pat lielu ažiotāžu kā LNMM atvēršana, pēc rekonstrukcijas, Rīgā. Arī to es noteikti ieteiktu kā apmeklēšanas vērtu muzeju. Ar 2018.gadu Berlīnē savas durvis beidzot vērs pilnvērtīgs Bauhaus muzejs, kuru jau tagad Bauhaus cienītāji nespēj sagaidīt. Bez šiem visiem augstāk minētajiem muzejiem Berlīnē ir vēl ļoti daudz muzeju, kurus ir vērts apskatīt, tā kā pieļauju iespēju, ka šis saraksts pavisam drīz taps papildināts.

Noderīga informācija:

 • Lielākoties visi muzeji strādā svētdienās, pretēji tam, ka Berlīnē teju nekas nestrādā svētdienās.
 • Visos Staatliche Museen zu Berlin ir bezmaksas ieeja līdz 18 gadu vecumam.
 • Ir draudzīgas biļetes gan skolēniem, studentiem, ģimenēm ar bērniem un grupām.
 • Teju visos muzejos ir obligāta prasība novietot somas skapīšos.
 • Ļoti daudzos muzejos ir atļauts fotografēt.
 • Praktiski visos muzejos informācija ir pieejama gan vācu, gan angļu valodā.
 • Daudzos muzejos pēdējās biļešu tirgošanas notiek pusstundu pirms slēgšanas.
 • Ļoti daudzās mākslas galerijās ieeja ir bez maksas.

3 Comments

 1. Paldies! Iepriekšējā Berlīnes brauciena reizē izmantojām šeit atrasto Mustafa kebabu pieredzi – jautri stāvējām rindā 1,5 stundas 2016.gada novembrī un nenožēlojam ne mirkli. Ne tāpēc, ka kebabi bija ok, bet piedzīvojums bija svarīgāks par visu! Kā arī citiem rindā stāvošajiem. 🙂 Noteikti dosimies uz ieteiktajām izstādēm ( būsim Berlīnē maijā). Esmu nopietni iedziļinājusies ieteiktajā ēstuvju piedāvājumā. Paldies par rakstiem! Liels paldies!

 2. Hi there,

  as I checked your Blog about the German Spy museum, I found an incorrect link for our website. It would be great if you can fix it.
  The direct and correct link to our website is: https://www.deutsches-spionagemuseum.de/en/

  It’s very important for us that visitors don’t get irritated.

  For further questions please do not hesitate to contact me under info@deutsches-spionagemuseum.de

  Best regards,

  Michelle Matthes
  Executive Secretary
  German Spy museum

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s