Raiņa un Aspazijas muzeji

Pirms pie durvīm sāk uzstājīgi klauvēt pavasaris, ar vēlmi brīvdienas pavadīt tuvāk dabai, gozējoties pirmajos siltajos saules staros, ir pēdējais brīdis, lai vēl paspētu apciemot muzejus, kuru ekspozīcijas izvietotas iekštelpās.

Pēdējās divās nedēļās esmu nokļuvusi Raiņa un Aspazijas muzeju valstībā. Valstībā, jo šim ikoniskajam pārim ir pa četrām muzeju rezidencēm – Raiņa un Aspazijas māja Rīgā, Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā, Raiņa muzejs Jasmuižā un Raiņa muzejs Tadenavā. Trīs no šiem muzejiem pagājušajā gadā ir piedzīvojuši rekonstrukciju, par ko arī saņēmuši atzinību “Kilograms kultūras” nominācijā “Mantojums”. Un, ziniet ko, ir arī pelnījuši.

Lielākais izaicinājums Rīgā un Jūrmalā muzejiem esot bijis tas, ka tās būtībā ir mājas, kurās dižgari ir uzturējušies, līdz ar to izaicinājums ir bijis saprast kā padarīt apmeklētājiem muzeju interesantāku par parastu pastaigu cauri dzīvojamām telpām. Un te talkā ir nācis divdesmit pirmais gadsimts ar savām tehnoloģiskajām iespējām. Un tas ir izdevies lieliski – video projekcijas, interaktīvas spēles un hologrammas, spēj uzrunāt ne tikai bērnus un pumpainos pusaudžus, kuriem Rainis liekas kaut kas, kurš “ir piedzimis vecs, uzrakstījis Jāzepu un viņa brāļus un nomiris vecs”, bet arī iesaistīt pieaugušos un tehnoloģiju iebiedētos seniorus.

Aspazijas mājā, jebšu Raiņa un Aspazijas vasarnīcā, tās ir interesantās interaktīvās spēles uz lielā saimes galda – dzejoļa veidošana, svētku galda klāšana vai Aspazijas kaķu meklēšana. Pati Aspazija, rakstot dzeju un sēžot savā gultā. Un kaķīši. img_3151

Savukārt Rīgas muzejā ir izcelts vārds, galu galā Rainis ir radījis un mantojumā atstājis prāvu kaudzīti ar vārdiem latviešu valodā, kurus izmantojam vēl šodien. Un arī šeit ir ļoti uzrunājoši digitālie risinājumi – skaties un nebeidz priecāties.

https://www.instagram.com/p/BQ0mXWRFS4z/?taken-by=aliceintowns

Abi muzeji apstiprina to sajūtu kādām ir jābūt muzejam mūsdienās, lai tas spētu lauzt stereotipus par to, ka muzejs ir kaut kas gaužam arhaisks un garlaicīgs. Abos muzejos ir piestrādāts pie mazām detaļām un knifiņiem, kas liek priekā iespurgties. Piemēram, Rīgas mājas mantu novietošanas skapīši, kur katram piešķirts Raiņa darbu varoņu vārds. img_3150

Muzeja darbinieces teic, ka uz Tadenavu jādodas vasarā un vēlams ar bērniem, jo tieši viņu zinātkāre un vēlme uzzināt visu jauno, arī pieaugušajiem pavērs pilnvērtīgu muzeja baudīšanu. Tad nu, jāatrod radu lokā kādi bērni, manā gadījumā, un vasaras siltajās dienās jābrauc lūkoties uz Tadenavu.

Ieeja Rīgas muzejā ir par ļoti pieejamu cenu, savukārt Jūrmalā – tā ir bezmaksas. Vairāk informāciju par visu noteikti varēsiet atrast šeit – http://www.aspazijarainis.lv

Pastāvēs, kas pārvērtīsies, kā teiktu Rainis.

 

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s