Izrāde Lūdzu – lūgšana mirklim.

Vispār liekas, ka varētu uzrakstīt tik vien to, ka – aizejiet, jums patiks. Bet kaut kā liekas, ka tas varētu nebūt īsti, hm.. motivējoši.

Šovakar biju uz ZONA Projects izrādi Lūdzu, kura norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras koledžā, ja mani neviļ šī garā nosaukuma pareizrakstība. Izrādei tika izvēlēta nelielā aktu zāle, radot pavisam intīmu sajūtu. Lūdzu veido, pēc Kultūras ziņu teiktā, jaunie teātra profesionāļi. Un gribas teikt, ka mums ir talantīga topošo aktieru, režisoru, scenogrāfu un gaismotāju paaudze. Cerams, ka viņus nenoraks Latvijas skarbā kultūras un mākslas ikdiena un realitāte.

Man ir tas niķis skatīties filmas un reizēm arī teātra izrādes, pirms tam cenšoties neiedziļināties (drīzāk – neuzzināt) par to, ko varētu sagaidīt. Arī šoreiz centos atstāt izrādes saturu kā pārsteigumu sev pašai. Pirmkārt, jau tāpēc, ka likās interesanti, ko varēs sagaidīt no izrādes ar tik daudzšķautņainu un fantāziju raisošu nosaukumu – Lūdzu.

Un izrāde mani pārsteidza. Pēc tik emocionāli gaiša un, varētu pat teikt, bezbēdnīga sākuma, tā pavisam neparedzami un gana strauji .. lika aizdomāties par mirkļa nozīmību un neatgriezeniskumu. Un, cik vārds lūdzu vienā brīdī kļūst tik tuvs vārdam lūgšana. Arī pēc nozīmes. Nē, izrāde nav par reliģiju, izrāde ir par pasauli, par reālu pasauli, kas pastāv mums līdzās ikdienu. Varbūt, ka tieši tāpēc šādas izrādes mazliet dziļāk iedur sirdī, jo tās spējam uztvert personīgāk nekā Antona Čehova 18. gadsimtā rakstītās lugas. Nepārprotiet, es nenoniecinu Čehovu, arī klasika ir jāciena. Bet, šķiet, ka tādas teātra izrādes kā Lūdzu ir tieši tādas, lai jauno paaudzi vai teātra sterotipiskos skeptiķus, kas uzskata, ka tur viss ir garlaicīgi, aizvēsturiski un renesanses laika tērpos, pievērstu teātra izrāžu apmeklēšanai.

Un izrāde mani pārsteidza. Patīkami pārsteidza un pārsteidza ar emocionāli spēcīgu pēcgaršu piektdienas vakaram.

Starp citu – izrādē tiek izmantotas dūnas. Alerģiskiem cilvēkiem būtu vēlams neieņemt vietas pirmajās rindās. Kā arī – ja ir vēlme šo izrādi noskatīties, tad vēl šajā sestdienā, 6. februārī, to var paspēt noskatīties turpat – Kultūras koledžā. Biļetes gan jānopērk iepriekš, Biļešu Paradīzes kasēs. Bet, tas noteikti ir tā vērts.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s