“Ikara” brīvdabas kino Plieņciemā

Zvaigžņu pilna augusta nakts, draugu bariņš sēž uz pamestas daudzstāvu mājas jumta, skatās zvaigznēs, runājas un bauda silto vasaras nakti, kuru izgaismo mēness fonā un pavada jūras šalkoņa pārsimt metrus no mums, aiz priežu galotnēm. Tādas reiz bija mūsu vasaras naktis Plieņciemā, vienā no skaistākajiem jūrmalciemiem Latvijā. Pa dienu izsauļojušies pludmalē, naktis pavadījām uz padomju laikos celtas, vēlāk pamestas un izdemolētas, vienīgās daudzstāvu ēkas ciemā, jumta. “Ikars” bija šīs ēkas nosaukums, atceroties seno grieķu mītu par Ikaru, liekas ironiska sasaiste ar ēkas likteni. Neizdevās izdzīvot gan vienam, gan (jāteic gan, ka nu jau daļēji) otram. Liekas, ka mums kaut kā likās, ka šīs vasaras idilles nekad nebeigsies, bet tās beidzās – mēs pieaugām un saaugām arvien vairāk ar darbiem un Plieņciema “Ikaram” kādā dienā nez no kurienes uzradās jauni saimnieki, kuri aplika mājai apkārt žogu un stingri noteica tur nevienam nerādīties.

Jau vienu brīdi likās, ka “Ikara” burvība būs zudusi, bet tad uzradās pāris Plieņciema apņēmīgākās meitenes, kuras, vienojoties ar ēkas jauno īpašnieku, burvīgās Plieņciema vasaras naktis pārvērta brīvdabas kino baudīšanā.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Iekārtojot lielāko telpu “Ikarā”, nodrošinot to ar skaņu sistēmu, vajadzīgo tehniku un ekrānu kino vērošanai, izdekorējot apkārtni ar karodziņiem, gaismiņām un lampiņām, viņas šo industriāli nošļukušo ēku padarīja par diezgan unikālu un savdabīgu brīvdabas kino teātri uz kuru, skatīties filmas, ierodas teju viss Plieņciems, blakus ciemu iedzīvotāji un pat kino vērotāji no tuvākām un tālākām pilsētām.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šajā vasarā ir notikuši divi kino seansi, viens no tiem – ar jaunākajām latviešu filmām, kas vien jau šiem kino vakariem piešķir lielāku vērtību, jo jaunās latviešu filmas nemaz tik bieži negadās kaut kur noskatīties. 1

Jācer, ka arī nākamajā vasarā brīvdabas kino “Ikarā” sev radīs vietu un pulcēs arvien vairāk cilvēku, kuri uz kino var ierasties ar saviem ēdamiem un dzeramiem gardumiem, plediņiem un ērtiem sēžamajiem (ja neapmierina tur esošie improvizētie soli). Tāpat arī, cerams, ka tad, kad “Ikars” būs atguvis otro elpu un pārvērties par daudzdzīvokļu māju, tā īpašnieks radīs iespēju un vietu, lai šī brīvdabas kino tradīcija turpinātos un attīstītos – “Ikara” pagalmā vai, cilvēku drošībai piemērotā vietā, uz jumta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jo kultūrai, mākslai un šāda veida pasākumiem jau sen ir jādodas ārpus Rīgas mūriem Latvijas plašajās un skaistajās ārēs.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s