Positivus Festival 2015

Sēžot saulītē, šī gada Positivus festivāla otrajā dienā, aizdomājos, ka pirmo reizi uz šo festivālu atbraucu tā otrajā norises gadā, 2008., pirms tam biju cītīgi braukājusi pa Latvijas underground mūzikas festivāliem krustu šķērsu, gadu no gada, tāpēc tāds Positivus man bija – wow, izrādās, ka arī šādi var veidot festivālu Latvijā? Festivālu, kur galvenā skatuve nav no dēļiem sasista zaru būda, kur tualetes ir toi toi, nevis melnu plēvi apvilktas, izraktas bedres. Jā, protams, festivālu, kurā sponsori ir nobrendojuši visu iespējamo un neiespējamo, bet toties kurā var just, ka organizatori ir strādājuši rūpīgi un atbildīgi visu cauru gadu un festivālu, nevis izdomājuši “uzbliezt” festivālu trīs mēnešus pirms tā un festivālā pašā ir  piedzērušies jau pirms festivāla pirmās dienas un tādā stāvoklī pavada arī visu atlikušo festivālu.

Šī gada Positivus festivāls bija pirmais, pēc pāris gadu pārtraukuma, kurā biju nolēmusi ne tikai aktīvi darboties, bet beidzot arī aktīvi paklausīties mūziku, jo pēdējie divi festivāli, šādu tādu personīgu iemeslu dēļ, manī neviesa lielu vēlmi baudīt mūziku un izklaidēties. Tad nu īsumā par tiem, kurus sanāca dzirdēt un kuri likās pieminēšanas vērti. Screen Shot 2015-07-23 at 19.06.12

Jāteic, ka ar vislielāko nepacietību gaidīju Jungle uzstāšanos festivālā. Ar Jungle daiļradi iepazinos ziemā, kad sēdēju savā mīļākajā kafejnīcā Berlīnē un tur fonā skanēja tādi kā hiphopīgi – soulmūzikas stilā ieturēti skaņdarbi. Iemīlējos vienā ausu mirklī. Kopš tā laika drillēju Jungle uz riņķi neskaitāmas reizes, tāpēc nekāds pārsteigums, ka arī viņu uzstāšanos gaidīju ar vislielāko nepacietību un to pavadīju teju pirmajās rindās (kas ar mani, tipisku “atturībnieci” latvieti nenotiek bieži). Lie li ski, īsumā sakot. Vilšanās nebija, tik vien tas, ka varbūt prasījās mazliet atvērtāku komunikāciju ar publiku, bet nu, tas tā – galvenais jau tomēr mūzika.

Vēl mani patīkami pārsteidza Placebo, kurus liekas, ka pārstāju klausīties tad, kad pārstāju nēsāt kedas un vairs nebiju 16 gadus veca. Tātad – sen. Pirmo un pēdējo reizi viņu koncertā arī biju kaut kad aptuveni ap to vecumu. Tad jau šausmīgdrausmīgnāvīgi patika. Molko jau it īpaši. Toties tagad likās, ka viņš tur knapi dzīvs stāv uz tās skatuves un, citējot Comedy Latvia puišus, “someone call the ambulance” vairs nav tikai dziesmas vārdi, bet reāls Molko lūgums, lai kāds tak beidzot izsauc viņam tos ātros. Bet tas pārsteidzošais šajā koncertā bija tas, ka viņi tik ļoti daudz (at) spēlēja vecos hītus. Jo es biju gaidījusi, ka viņi vairāk spēlēs kaut kādus materiālus no jaunākajiem albumiem, kuri man vairs neizsaka pilnīgi neko. Un droši vien arī lielākajai daļai publikas.

Intereses pēc gāju pavērot Charlie XCX uzstāšanos, jo nevarētu teikt, ka esmu liela viņas fane, ņemot vērā, ka zinu tikai labi, ja pusotru dziesmu. Bet tā mazā spindzele mani patīkami pārsteidza. Pirmkārt – “siļķes mucā” tiešām vislabāk raksturo atmosfēru pie skatuves, otrkārt – Charlie tiešām ir spridzeklis uz skatuves, kura zina visus tos banālos, bet precīzi vietā un laikā izmantotos, veidus kā likt publikai lēkāt, aplaudēt, spiegt, kliegt un sajūsmā izģērbties.

Tā kā festivālā lielākoties uzturos zonā ap I Love You stage un Lattelecom skatuvi, tad tīri automātiski sanāk dzirdēt teju visu mākslinieku uzstāšanās pat neatrodoties pie pašas skatuves. Lai šis raksts neizstieptos tik garš kā pēdējā festivāla dienas pēcpusdiena, kad nevar sagaidīt tikšanu mājās, normālā dušā, tad es vairs izsvērsti neuzskaitīšu to, ko bija vērts dzirdēt. Pieminēšu vien to, ka grupas Laika Suns (kā arī Rīgas Centrs), Momend, Alises Jostes, The Bongo Club un Super Besses uzstāšanās bija vērts dzirdēt un baudīt. Kā arī, nekad nebūtu iedomājusies, ka es to teikšu, bet Inokentija Mārpla uzstāšanās festivālā uz ILY skatuves bija kaut kas.. spēcīgs, teiksim tā. Ļoti spēcīgs un patriotisma pilns enerģijas lādiņš. Aizmirsu piebilst, ka Basement Jaxx uzstāšanās bija enerģiski aktīvākā no visām, kura vēl pēdējo reizi svētdienā lika kārtīgi izpurināt kājas un rokas, šī uzstāšanās arī ir ierindojama manā TOP 3. Tāpat, attālināti dzirdot, gribas uzteikt austrāļu King Gizzard & The Lizard Wizard apvienību, kuri ir tik pat “sviestaini” kā viņu nosaukums. Un forši. Protams, arī pārsteidzoši dzīvā leģenda, vārda vistiešākajā nozīmē, Roberts Plānts bija dzirdēšanas vērts.

Jau otro gadu esmu sajūsmā par to, ka festivālā ir pieejama Terras virtuve, jo tiem, kuri ir atēdušies burgerus tā, ka lien pa ausīm ārā, vai vispār tos neēd, Terra ir kā zelta bedre – biezzupas, svaigi cēzera salāti, siltie grūbu/dārzeņu boxi, dažādi sendviči un negodīgi gardas kūkas. Mēli var norīt. Turklāt – par adekvātu cenu (atsaucoties uz tiem, kas teica, ka ēdiens festivālā ir bijis ellīgi dārgs) un porcijas ir milzīgas un sātīgas (īpaši siltajam box’am). Tā kā iesaku ēst nākošgad visiem tur.

Vēl viens bonusiņš ēdmaņu/dzermaņu lietā – Somersby sirds. Tas jau aizlaiku laikiem ir bijis mans mīļākais sidrs un man vienalga, ka tas kļuvis par 50 centiem vai eiro dārgāks, ja vien tas ir Somersby nevis kaut kāds sirds, kurš atsit pulvera samaisījumu, esmu ar mieru par to maksāt arī dārgāk un dzert ar baudu.

Ļoti patīkama šogad bija H&M zona, kurā varēja dāmīgākās festivāla apmeklētājas uzkrāsoties, uzpucēt nadziņus un ko tik vēl ne, dejot gribētāji varēja gūt lielisku ieskatu tajā kā notiek pasaulē agrāk tik ļoti populārās “silent disco” (ļoti forši, izmēģināju pati) un visi tie, kas allaž grib no festivāla paņemt kaut ko uz mājām, varēja nobildēties fotobūdiņā. Nav brīnums, ka tieši pie šīs zonas arī bija vislielākā rinda un aktivitāte. Vēl cepuri nost, jau kuro gadu, Laimas zonai, jo tā izskatās pēc miera ostas un feju valstības apkārt mudžošajā un steidzīgajā festivālā. Ļoti skaisti.

Nākamais Positivus’am būs desmitais gads. Jau tagad ir skaidrs, ka šis būs lielas atbildības gads, jo teju ikviens apmeklētājs gaidīs kaut ko grandiozu, kaut vai tikai tāpēc, ka no Positivus jau būtībā katru gadu gaida kaut ko grandiozu. Kā nu būs – dzīvosim, redzēsim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s