Ko darīt Berlīnē?

Ik pa laikam man kāds pajautā “hey, iesaki, ko darīt un apskatīties Berlīnē”, šis jautājums jau ir uzdots tik bieži, ka es visbiežāk uz to atbildu ar vienkāršu “copy – paste” no iepriekšējā jautātāja atbildes, pluss pierakstu klāt kaut ko, kas tam cilvēkam varbūt būtu noderīgāks vai interesantāks.

Tieši pirms kāda laika atkal biju apciemot Berlīni, lai saprastu, ka ir lietas, kas tur pastāvēs un nemainīsies un ir lietas, kas ir mainījušās kopš tiem laikiem, kad es tur dzīvoju un studēju.

Centīšos katrā kategorijā ielikt pa divām/trīs vietām/apskates objektiem, lai nav baigi gari.

Sāksim ar tūristu objektiem:

Processed with VSCOcam with f2 preset

Alexanderplatz/Fernsehturm/Weltzeituhr

Šos trīs objektus var apskatīt vienā vietā – Alexanderplatz laukumā un tā tuvumā. Pirmkārt, tas ir viens no lielākajiem sabiedriskā transporta krustpunktiem Berlīnē, otrkārt, paši berlīnieši to izjūt kā zobu sāpes, ja ir jādodas tam cauri. Bet patiesībā Alexanderplatz lepojas ar “Pasaules pulksteni”, kurš rāda laiku visās pasaules laika zonās, lepojas ar milzīgu, betonētu laukumu, kur vienmēr kāds skeitos un varēs nopirkt “Curry wurst”, kuru tirgos čalītis, kam grils uzkārts plecos. Un uz svētku laiku – tur vienmēr būs kāds tirdziņš. Blakus esošais TV tornis, kurš ir par 50 cm īsāks kā mūsu Zaķusalas tornis, ir pieejams ikvienam apskatei, bet ar garu rindu un pārdesmit eiro ieejas biļeti. No augšas Berlīne izskatās iespaidīgi, turklāt, tur ir restorāns un tā “bumba” griežas uz riņķi, lēnām, bet griežas. Bet arī paskatīties no apakšas uz augšu uz TV torni ir diezgan iespaidīgi.

Brandenburger Tor/Unter den Linden/Reichstag

Brandenburgas vārti ir tie, kuri noteikti ir redzēti visvairāk bildēs par to kā tiek gāzts Berlīnes mūris un cilvēki priecīgi rāpjas pāri tam. Liekas, ka tas varētu arī būt viss ar ko šie vārti izceļas, protams, arī vēsture tiem ir bagāta, bet es neesmu vēsturniece un par to parasti raksta klasiskos tūrisma ceļvežos. Arī šī ir vieta no kuras, īpaši vasarā, vietējie laižas lapās, jo fotografēties gribošie ārzemju tūristi un to izklaidētāji PSRS formās vai Zvaigžņu karu tērpos tur ir vairāk nekā sunim blusu.

Unter den Linden ir smuka iela, kura pieguļ Brandenburgas vārtiem, lepojas ar pieczvaigžņu viesnīcām un vaska figūru muzeju. Un kaudzi tūristu.

Reihstāgs, kur dzīvo Vācijas parlaments ir pieejams brīvi un bez maksas ikvienam, nav tik augstu kā TV tornī, bet arī no turienes var smuki redzēt Berlīni no augšas, vizīti gan labāk norezervēt laikus, jo rindas ir pagaras, turklāt – stingra kontrole ejot iekšā.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Kur paēst? Būtībā pie jebkura turka uz jebkura ielas stūra var dabūt pa lētam un ok (ar to es domāju labākiem nekā Rīgā) kebabam.

Bet īpaši liels trobelis ir sacelts ap kebabnīcu Mustafas Gemüse Kebap, labi, tā pat nav kebabnīca, bet gan Narvesen tipa kiosks, kuram rindā ir jāstāv vismaz pusstundu, lai tiktu pie kebaba, pusstunda vēl ir maz. Vari stāvēt arī divas. Un jebkurā diennakts laikā. Pilnīgi normāli. Berlīnieši jau sāk palikt izlepuši un uzskata, ka arī šo vietu okupē tūristi un tur nav vērts vairs iet un stāvēt rindā, jo tas jau ir kļuvis pārāk stilīgi. (Berlīniešiem vispār viss ātri mēdz kļūt pārāk stilīgs un tāpēc jāmeklē jaunas vietas, kur nolīst). Pietam – iesaku nočekot Mustafas kebaba mājaslapu, tā vien jau ir puse no uzvaras Mustafas pusē.

IMG_0314

Gobento – asian fusion vietiņa, kurā ir divi galdiņi un vēl vieta diviem cilvēkiem pie letes. Vasarā vairāk, jo var ēst arī ārā. Es reiz dzīvoju virs šī restorāniņa un mans lielākais dienas izaicinājums bija noturēties un ēst mājās, nevis pie viņiem. Savdabīgs darba laiks – no trešdienas līdz svētdienai, no 18:00 – 22:00, bet mēdz būt līdz pēdējam klientam. Ģimenes uzņēmums, tāpēc apkalpošana teicama, ēdienu kvalitāte izcila un katram piemeklēs kaut ko no Āzijas virtuves, kas garšos vislabāk. Nav superlēti, bet ir tā vērts, pieēsties var par 10 – 13 EUR. Turklāt – foršā fīča – līdzi vari droši ņemt pats savus dzērienus. How cool is that?

Ir arī tāda fantastiska vieta kā Marienburger Prenzlauerbergā, mazajā burgernīcā nav vairāk vietas par cilvēkiem pieciem, bet burgeri toties – wooah, labākais paģiru ēdiens, kuru svētdienās vien šajā dzīvē var apēst.

No ēšanas pie bāriem. Sākšu ar tādu ļoti izteiktu meinstrīma bāru, kur vietējos tiešām nemanīt, ja nu vienīgi tādus švītiņus. Bet – Tev kā tūristam, kurš grib lēti un eleganti “pielikt seju” būs īstā vieta. Tā ir bāru ķēde visā vācijā – Sausalitos. Kāpēc uz turieni iet? Tāpēc, ka no pieciem līdz sešiem ir laimīgā stunda, kad vienu lielo kokteili var dabūt par pusi no mazā kokteiļa cenas, respektīvi par – 4,50 – 5 EUR tā vietā, lai maksātu 15 EUR. Un ar “lielo kokteili” es tiešām domāju LIELO. Turklāt kokteiļu veidi tur ir neskaitāmi, mojito vien ir pieejami sešās dažādās variācijās. Un pirmdienās ir visizdevīgāk iet sadzerties, jo tad ēdienam ir 50% atlaide, bet burgeris tur ir sejas lielumā. Es nemeloju, rekur bilde.

423605_394116543949561_480609882_n

Mans oficiāli mīļākais bārs Berlīnē ir – Atopia, mājīgs, vienkāršs dizains sudrabīgi zeltainos toņos (ieturētos, ne čigāniski spožajos), alkohola cenas pilnīgās normas robežās, var tikt arī pie brokastīm un kūkām, var uzspēlēt galda tenisu. Ļoti laba vieta, lai darba dienu pēcpusdienās/vakaros varētu iet uz turieni ar savu datoru un pastrādāt, tur ir pilns ar tādiem darboņiem, tajā pat laikā stūri kāds mācās dejot svingu, kāds spēlē galda tenisu, bet vēl citā stūrī sirmi Berlīnes onkuļi apspriež futbolu. Pats galvenais – visbiežāk tur skan ieturēts oldschool hiphops un instrumentālais hiphops. Ļoti neuzkrītošs fons darbam, sarunām vai romantiskām bučiņām.

Processed with VSCOcam with f2 preset

No bāriem uz klubiem.

Berghain – ja tiksi tur iekšā, pastāsti kā bija. Rinda uz divām stundām un apsargs bez jebkādiem paskaidrojumiem var pateikt – “nē, tu, nē”. Un divas stundas no, jau tā īsajām, Berlīnes naktīm izmestas vējā. Bet būsi vismaz iepazinies ar citiem rindā stāvošajiem, kuri gan jau arī netiks iekšā un tad jums priekšā kopīgs ceļojums kaut kur citur Berlīnes nakts dzīvē. Bet, ja tiksi iekšā esi gatavs tehno visu nakti, narkotikām un elpu aizraujošiem skatiem no tām milzīgajām deju platībām, kas tur ir. Viennozīmīgi Berlīnes visvairāk aprunātais un, iespējams, arī apmeklētais klubs. Fotografēt nedrīkst. Nemaz nemēģini arī, ja būsi ticis iekšā, ātri tiksi ārā citādi.

Kater Blau – šeit arī reizēm ir grūti izturēt apsargu stingro iekšā laišanas vērtēšanas listi. Nepatīc un viss. Bet nav tik traki kā Berghainā. Vieta arī liekas foršāka – daudz mistisku gaiteņu, dejojamu telpu un var pat atrast kādu nostūri, kur neskan arī tehno. Vienmēr pārbāzts, vienmēr piepīpēts pilns un vienmēr ir ballīte līdz pašiem rīta gaiļiem.

Fuchs und Elster – pirmkārt, vēlu veiksmi šo klubu atrast, jo tas ir noslēpies kādā no mazajām Berlīnes šķērsielām, kādā no dzīvojamām mājām, kādā no kafejnīcu pagrabiem, kur jātiek garām baisa paskata apsargiem, nebilstot ne vārda, jāiziet cauri slēgtai kafejnīcai, jānokāpj pa apšaubāmām trepēm pagrabā un – te nu tu esi, pārbāztā klubā, kur pārsvarā skan tāda elektroswingtehnoregeja sajaukuma mūzika, dejo visi, tu ar draugiem, tu ar svešiniekiem, tu viens pats. Ļoti forša un relaksēta atmosfēra.

Processed with VSCOcam with kk1 preset

Ok, man liekas, ka šis teksts jau ir izstiepies tieši tik garš, lai nevienam vairs to īsti negribētos lasīt, tāpēc, sadalīšu šo tēmu vairākās daļās. Šī būs pirmā, kaut kad sekos arī otrā un iespējams, ka pat arī trešā. Berlīnē ir daudz ko darīt un daudz ko redzēt, šie ir pirmie ieteikumi, kas ir ienākuši man prātā, kad aizdomājos par Berlīni, iespējams, ka tieši Tev ir kas labāks iesakāms, tad to droši – komentāros!

P.S. Kā tur visur nokļūt? Vienkārši – Berlīnē ir perfekts sabiedriskais transports, kurš, visbiežāk, pievedīs tieši pie pašām “durvīm”.

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s