Prinzessinnengarten. Pavisam citāds princešu dārzs.

Kad rudenī ierados Berlīnē, atklāju tādu foršu lietu kā flohmarkt – tirdziņi, kuros tirgo visu iespējamo un neiespējamo no sava, kaimiņa vai visas ielas drēbju skapja, pagraba, garāžas, dzīvokļa.  Tāda kā milzīga Latgalīte, tikai, nu jā.. hipsterīgāka, teiksim tā. Katru svētdienu Berlīnē var atrast vismaz pa vienam flomarktam, kas noslēpies kādā Berlīnes rajonā. Vai arī – var doties uz Mauerpark, kur flomarkts notiek katru svētdienu un ir allaž pārbāzts cilvēku.

Vienā tādā svētdienā “uzgūglēju” flomarktu, kura atrašanās vieta bija ar visai meitenīgu nosaukumu  – “Prinzessinnengarten”, jeb – Princešu dārzs, Prinču ielā. Kurai blakus ir arī Princešu iela. Pasakaini, ne?

Toreiz aizdevos aplūkot to flomarktu un īsti nevarēju saprast par ko priecājos vairāk – par pašu flomarktu, uz skatuves spēlējošo grupu vai to, kāds izskatījās Princešu dārzs.

Pagājušajā nedēļā, šādu tādu projektu ietvaros, sanāca nokļūt vēlreiz Princešu dārzā.  Bez flomarkta, bet ar nelielu “ekskursiju”  caur to.

Princešu dārzs radies 2009 gadā, kad kāds berlīnietis, atgriezies no dzīvošanas kādā eksotiskākā zemē par Vāciju, izdomāja, ka grib sev dārziņu, bet ne jau šādu tādu mazdārziņu Berlīnes nomalē, bet tādu kārtīgu dārzu Berlīnes centrā.  Atradis brīvu laukumu Berlin – Kreuzberg, Moritzplatz, rajonā, kas ir pilns industriālu ēku, maz zaļās vides un ar neskaitāmu daudzumu sociālo problēmu, laukumu, kurš bija pārbāzts drazu un netīrības. Šis jauneklis sarunāja to laukumu izīrēt no pašvaldības uz gadu un sāka veidot savu dārza projektu.

Tagad Prinzessinnengarten var atrast plašu izvēli ar zaļumiem, 16(!) kartupeļu šķirnes, dārzeņiem, garšaugiem un pat eksotiskiem garšaugiem no Japānas, mīlīgu, koku un krūmu ieskautu restorāniņu, kura virtuve ierīkota “konteinerā”, bišu saimes, svētdienās flomarktus, grāmatu lasījumus, koncertus un vēl visādi citādi aktīvu sabiedrisko dzīvi ar salātlapu azotē.

Tā kā līgums tika noslēgts tikai uz gadu, tad arī dārzs tika radīts, un joprojām ir, “portatīvs” – vecās beķerejas kastēs, vecās tetra pakās un maisos. Tieši tik portatīvs, lai 24 stundu laikā to varētu sakraut “kaudzītē” un pārvietot vajadzīgajā virzienā.

Laika gaitā dārzs auga plašumā un ražā, pieteicās arvien vairāk cilvēku, kuri brīvprātīgi nāca stādīt, ravēt un rušināt dažnedažādos augus, dārzeņus un garšaugus. Viss joprojām lielākoties balstās uz brīvprātības principa, algu saņem tikai retais. Dārzs lielāko daļu peļnas iegūst caur pašu restorāniņu, kura ēdienu pagatavošanā, protams, tiek izmantoti pašu audzētie produkti, vieslekcijām Vācijas skolās un dažnedažādajiem tur notiekošajiem pasākumiem, kā arī, protams, pārdodot stādus un gatavo produkciju.

Dārzs ir arī kā perfekts paraugs mūsdienu lielākajai aktualitātei, kura ir īpaši svarīga Berlīnē, – bio produktiem. Viss tiek audzēts dabīgi, bez jebkādiem pesticīdiem vai ķimikālijām.  Dārzam ir arī pašam savas bišu saimes, kuras aktīvi piedalās dārza ekoloģiskās vides uzturēšanā, kā arī dod medu, kurš pēc medus kvalitātes testiem ir atzīts tikpat labs un ēdams kā medus, ko bites saražo laukos, nevis pilsētas vidū, kur čum un mudž no mašīnām un fabrikām. Par spīti tam, ka Prinzessinnengarten atrodas māju, metro stacijas un automašīnu ieskauts, viss tajā augošais un dzīvojošais ir veselīgs un ēdams, un pilnībā apgāž mītu, ka pilsētā jau nu neko nevar izaudzēt.

Aplūkojot dārzu no berlīniešu skatupunkta liekas, ka nekas vēl vairāk berlīnes hipsteru scēnai atbilstošāks nevar būt – pilnīgs bio, pilnīgs eko, pilnīgi netradicionāli, kaut kas tāds, kas urbānajā pilsētvidē ir kā oāze tuksnesī, kaut kas tāds, kas caur savu “stilīgumu” ir arī lieti noderīgs, lai parādītu cilvēkiem, īpaši jaunākajām paaudzēm, kura tur čum un mudž, ka kartupelis un burkāns izaug no zemes, nevis lielveikala plaukta.

 

Vairāk foto var aplūkot šeit – http://flic.kr/s/aHsjzkBjM1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s